Ciekawe historie bardzo często rozpoczynają się od zdjęcia. Można powiedzieć, że w tym przypadku było podobnie. W piątek opublikowaliśmy dość obszerny tekst o świętującym właśnie 70-lecie toruńskim Apatorze. Wśród ilustracji znalazła się prezentowana obok fotografia.
W poniedziałek otrzymaliśmy pierwszą porcję wspomnień na temat zakładu. Podzielił się nimi pan Władysław Wiatrowski, który przygodę z zakładem rozpoczął 1 września 1967 roku jako uczeń działającej przy PZWANN Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Wyjaśnił, że na zdjęciu widać warsztat szkolny ZSZ, w którym uczniowie klas elektrycznych montowali różne urządzenia.
POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie
„Po ukończeniu ZSZ, pracując jako monter aparatury elektrycznej, rozpocząłem naukę w technikum wieczorowym, które mieściło się w budynku technikum budowlanego przy obecnej ulicy Legionów dawniej Zjednoczenia (...) - wspomina Czytelnik. - Technikum wieczorowe ukończyłem w 1973 roku i dzięki bardzo dobrym wynikom w nauce zostałem skierowany bez egzaminu wstępnego na WSI w Bydgoszczy. Trudno łączyło się pracę zawodową ze studiami wieczorowymi, ale byłem młodym człowiekiem i chciałem wiedzieć więcej niż inni koledzy. Studia ukończyłem 1978 roku. W mojej wieloletniej karierze, którą zakończyłem w 2014 roku przechodziłem przez różne szczeble zawodowe. Od ucznia w zawodzie, po stanowisko Głównego Konstruktora. Kończąc karierę zawodową w Apatorze w Ostaszewie zajmowałem się archiwum technicznym. W 2014 roku przygotowałem dla Archiwum Państwowego w Toruniu zbiór oryginałów kalek technicznych szczególnie ciekawej dokumentacji konstrukcyjnej opracowanej w latach 1948 - 2010. (...) Dokumentacja wraz z niezbędnymi szafami została przekazana do Archiwum Państwowego po moim odejściu na emeryturę. (...)
Zobacz też:
Zobaczcie niezwykły film z 1944 roku, a na nim Chełmno, Lubi...
Wiem, że w jednym artykule nie wyczerpie się tematu, jeszcze żyją ludzie, którzy dużą część swojego życia poświęcili PZWANN/Apator. Mam nadzieję, że odezwą się do Państwa i uzupełnią wiedzę o historii jedynego toruńskiego przedsiębiorstwa, które elektryfikowało powojenną Polskę”.
My również mamy taką nadzieję. Wspomnienia prosimy kierować na adres: Redakcja „Nowości” ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń, bądź: [email protected]. Jeżeli ktoś z Państwa mógłby podzielić się zdjęciami, również czekamy na sygnał. Fotografie skopiujemy, oryginały zwrócimy właścicielom.
Na kopercie czy w temacie e-maila prosimy napisać: Apator. Na wspomnienia czekamy do 30 maja tego roku. Autorzy najciekawszych wspomnień i zdjęć dostaną nagrody.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?