Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monety z PRL-u - masz takie? Tyle kosztują w 2023 roku! Czy warto sprzedawać stare monety i banknoty?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Monety z PRL-u już od dawna nie służą do płacenia w sklepie. Okazuje się jednak, że wciąż są one niezwykle cenne, a wiele zależeć może od stanu ich zachowania, wysokości nakładu, a także od różnorodnych unikalnych cech. Na niektóre monety czyhają kolekcjonerzy. Ile kosztują niektóre monety kolekcjonerskie? Oto przykłady z trwających licytacji w połowie lutego! >>>>>>
Monety z PRL-u już od dawna nie służą do płacenia w sklepie. Okazuje się jednak, że wciąż są one niezwykle cenne, a wiele zależeć może od stanu ich zachowania, wysokości nakładu, a także od różnorodnych unikalnych cech. Na niektóre monety czyhają kolekcjonerzy. Ile kosztują niektóre monety kolekcjonerskie? Oto przykłady z trwających licytacji w połowie lutego! >>>>>>Allegro
Monety z PRL-u już od dawna nie służą do płacenia w sklepie. Okazuje się jednak, że wciąż są one niezwykle cenne, a wiele zależeć może od stanu ich zachowania, wysokości nakładu, a także od różnorodnych unikalnych cech. Na niektóre monety czyhają kolekcjonerzy. Czego dokładnie poszukują miłośnicy filatelistyki? Co zwiększa wartość monet z PRL-u?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Monety z PRL-u wystawiane na aukcjach internetowych

To, że konkretna moneta nie ma wartości zakupowej... wcale nie oznacza, że jest bezwartościowa. Przekonamy się o tym, jeśli bliżej przyjrzymy się niektórym cenom monet z PRL-u, które te mogą osiągnąć na niektórych aukcjach internetowych - i nie tylko. Od czego zależą średnie wartości takich monet? Istnieje wiele czynników wpływających na to, że niektóre monety są niezwykle cenne. Warto przy tym zaznaczyć, że ceny sprzedaży na niektórych portalach są wyższe niż wiele ostatecznych ofert na aukcjach internetowych, choć są okazy monet, które wręcz biją rekordy popularności.
Polecamy:
Sprzęt z PRL, który jest warty krocie! [Zdjęcia]

Co ma znaczenie przy monetach z PRL-u?

W przypadku monet z PRL-u najcenniejsze są te, które jednocześnie spełnią kilka warunków. Po pierwsze, muszą być one możliwie najlepszej jakości! Po drugie ważny jest rok wybicia monety i wysokość nakładu - im rzadszy okaz, tym lepiej. Wreszcie niezwykle cenne są monety z PRL-u z wyraźnymi błędami menniczymi, które sprawiają, że są one unikalne.

Rok wydania starych monety

Ta informacja mówi nam wiele o samej monecie. Z jednej strony dzięki temu wiemy, jaki był nakład konkretnego nominału, ale także mamy informacje o użytym materiale, co również może wpływać na wartość monety. Tu jednak warto przyjrzeć się temu na przykładzie konkretnych, niezwykle cennych okazów.

Najbardziej poszukiwane egzemplarze monet z PRL-u

Monety z PRL-u stale zyskują na popularności. Wiele osób może mieć w domu stare zbiory, które warto odkurzyć. Niektóre monety będą wyraźnie bardziej powszechne, a zatem mniej wartościowe. Inne jednak będą rzadsze, a znalezienie ich w idealnym stanie będzie niemal niemożliwe. Wtedy też osiągać będą niezwykle wysokie wartości. Przykładem mogą być monety:

  • Dziesięciogroszówka z 1973 roku, która nie ma znaku mennicy;
  • Złotówka z 1957 roku, jeśli będzie w stanie idealnym;
  • 5 złotych z wizerunkiem Rybaka z 1958 roku - tu osobno cenne są wąskie ósemki oraz tzw. bałwanek;
  • Monety okolicznościowe związane z wizerunkiem Jana Pawła II.

Stan monet jest niezwykle ważny!

Niezwykle istotny w przypadku kolekcjonerskich monet jest stan ich zachowania. Te okazy, które przez lata były używane jako środek płatniczy, bardzo często są w stanie tragicznym, brzegi mają wytarte i nawet trudno odczytać ich napisy. W takim przypadku ich wartość będzie raczej niewielka. W większości przypadków najlepiej sprzedawać monety z PRL-u w jakości menniczej, czyli takiej, która sugeruje, że w ogóle nie były używane jako środek płatniczy. Są pewne wyjątki, w których nawet gorszy stan monety wciąż może wiązać się z wysoką jej wartością, ale wtedy istotne są wady produkcji.

Trwa głosowanie...

Kolekcjonujesz przedmioty z PRL-u?

Dlaczego defekty monet z PRL-u są tak cenne?

Wady mennicze powstają na samym etapie produkcji monet. Mogą mieć kilka form. Wśród defektów można wymienić np. brak znaku mennicy, który dotyczy wspomnianej wcześniej dziesięciogroszówki z 1973 roku. Cenne są również nakłady, w których te same monety czasem mają inny wygląd. Tu przykładem może być 5-złotowy Rybak z 1958 roku. W niektórych monetach ósemka jest zaokrąglona i z tego powodu nazywana jest bałwankiem. Inne z kolei monety mają wyraźnie wydłużoną, wąską ósemką.

Tyle kosztują monety z PRL-u

W galerii przedstawiamy przybliżony cennik kolekcjonerskich monet z PRL-u i początku lat 90., które wyszły z obiegu. Ceny są oparte o dane z licytacji z allegro.pl. Należy przy tym pamiętać, że większość ofert dotyczy licytacji, które miały co najmniej kilka dni do końca, więc ostateczne ceny mogły być zdecydowanie wyższe.

Nie tylko monety z PRL-u są niezwykle cenne. Wyróżnić tu można również banknoty! O przykładowych cenach banknotów z PRL-u i o tym, od czego zależą, pisaliśmy >>>W TYM MIEJSCU<<<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska