MŚ w wioślarstwie. Udany początek rywalizacji polskiej czwórki podwójnej!

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i ich koledzy z czwórki podwójnej mieli w poniedziałek powody do radości. Fot. Paweł Relikowski / Polska Press
Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup zwyciężyli w swoim przedbiegu i awansowali bezpośrednio do półfinału wioślarskich mistrzostw świata w Belgradzie. Polska czwórka podwójna broni tytułu wywalczonego w zeszłym roku w Racicach.

Podopieczni trenera Aleksandra Wojciechowskiego to zdecydowanie najjaśniejszy punkt kadry, którą w stolicy Serbii reprezentuje 12 osad. W tym roku wywalczyli złoty medal mistrzostw Europy i wygrali jedyne zawody Pucharu Świata, w których startowali.

W poniedziałek pokonali 2000 m w czasie 6.00,17, uzyskując prawie dwie sekundy przewagi nad drugimi na mecie Szwajcarami. W trzech biegach eliminacyjnych szybsi od Biało-Czerwonych byli tylko Holendrzy - 5.59,78.

Martyna Radosz i Katarzyna Wełna awansowały do półfinału

Powody do zadowolenia mają też Martyna Radosz i Katarzyna Wełna w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Zajęły drugie miejsce w swoim przedbiegu i również zakwalifikowały się bezpośrednio do półfinału.

Pozostałym osadom, które w poniedziałek rozpoczęły rywalizację w Belgradzie, poszło znacznie gorzej. Wprawdzie nie zostały jeszcze wyeliminowane z walki o medale, bo mogą wystartować jeszcze w repasażach, jednak duże straty do rywali nie napawają optymizmem.

Łukasz Posyłajka, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski zajęli trzecie miejsce, ale tylko dwie pierwsze osady zakwalifikowały się bezpośrednio do półfinału.

Na czwartej pozycji w przedbiegach uplasowały się: dwójka bez sterniczki Martyna Jankowska i Barbara Jęchorek, dwójka podwójna Wiktoria Kalinowska i Jessika Sobocińska oraz czwórka bez sterniczki Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak i Joanna Dittmann. Wszystkie te załogi miały dużą stratę do miejsc pozwalających uniknąć repasaży.

Wyniki poniedziałkowych repasaży

Po niezbyt udanych eliminacjach w niedzielę kilka innych polskich osad walczyło w poniedziałek w repasażach. W rywalizacji o najwyższe cele utrzymali się tą drogą Jerzy Kaczmarek i Emilian Jackowiak w dwójce podwójnej oraz Jerzy Kowalski i Daniel Gałęza w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Oba te duety były w swoich repasażach najszybsze.

Na miejsce w czołówce - na razie jako jedyna z całej polskiej reprezentacji - szansę straciła natomiast Marta Wieliczko, która miała być szykowana do startu w dwójce podwójnej, ale jej partnerka Katarzyna Zillmann jest od wielu miesięcy kontuzjowana. Wieliczko była czwarta w repasażu i może wystąpić co najwyżej w finale E (o miejsca 25-30).

Mistrzostwa, w których bierze udział ponad 950 zawodników z 74 krajów, potrwają do 10 września. Są najważniejszym etapem kwalifikacji do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.