Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Okręgowe zaprasza na wystawę

Mirosława Kruczkiewicz
Kuratorka Aleksandra Mierzejewska przy jednym z obrazów z wystawy
Kuratorka Aleksandra Mierzejewska przy jednym z obrazów z wystawy Grzegorz Olkowski
Globus, księgi, obrazy i inne pamiątki ewangelickiej społeczności od jutra do oglądania w Ratuszu Staromiejskim.

Będzie można zajrzeć do biblioteki Gimnazjum Akademickiego - ale, uwaga, nie tego, które działa dzisiaj, lecz słynnej szkoły ewangelickiej powstałej w Toruniu pod koniec XVI wieku. Placówka ta, w randze uczelni wyższej, cieszyła się sławą jednej z najlepszych w Królestwie Polskim. Chętni, by w niej pobierać nauki zjeżdżali nie tylko z kraju.

Współpraca i zatargi

W bibliotece zobaczymy między innymi pochodzący z pierwszej ćwierci XVII wieku globus Ziemi Willema Janszoo-na Blaeu, mapę Prus Caspara Hennebergera z 1576 roku i złoconą skarbonkę w kształcie księgi.

Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasz znaczenie tych słów? [TEST]

Odtworzone wnętrze biblioteki Gimnazjum Akademickiego będzie jedną z atrakcji wystawy „Reformacja w Toruniu - wpływ kultury ewangelickiej na rozwój miasta”. Wystawa zostanie otwarta w piątek w Ratuszu Staromiejskim.

Wystawa, jak zapowiada jej kuratorka Aleksandra Mierze-jewska, składać się będzie z kilku części, z których każda przybliży konkretny temat. Dowiemy się, jaka była rola Torunia w ruchu protestanckim, jak współpracowali tu ludzie różnych wyznań, ale i jak ze sobą się spierali. Poznamy ważne dla miasta postacie związane z protestantyzmem.

Zobacz także: Święto Województwa 2017. Kto wystąpi? [PROGRAM+ATRAKCJE]

Oprócz wspomnianych „pomocy naukowych do geografii” będzie można obejrzeć dzieła sztuki i znakomite przedmioty użytkowe, związane z ewangelikami. Zostały na wystawę przywiezione z różnych instytucji toruńskich, a także z Peplina, Górska, Rogowa. Z kościoła - niegdyś ewangelickiego - w Kawkach koło Brod-nicy wypożyczono obraz.

Księgi i obrazy

Wśród eksponatów, na które warto na wystawie zwrócić uwagę, są m.in. najpiękniejsze egzemplarze Biblii z lat 20. i 30. XVI wieku i wydana w Toruniu w latach 1620-1621 „Postylla chrześcijańska” - zbiór kazań, wykorzystywanych przez polskich ewangelików do domowych nabożeństw. Autor, Samuel Dambrowski, był absolwentem m.in. toruńskiego gimnazjum.

Tak było na Song of Songs podczas poprzednich edycji

Song of Songs wraca do Torunia! [ZDJĘCIA]

Na wystawie znajdą się również znakomite przykłady malarstwa. Przypisywany malarzowi gdańskiemu Antonowi Möllerowi obraz „Sąd Ostateczny” z początku XVII wieku swoje stałe miejsce ma obecnie w prezbiterium kościoła pw. św. Jakuba w Toruniu. Zobaczymy też „Ostatnią wieczerzę”, dzieło słynnego polskiego malarza, który był ewangelikiem, Wojciecha Gersona.

Pół tysiąclecia

Wystawa związana jest z rokiem jubileuszowym ewangelików. 31 października 1517 roku Marcin Luter ogłosił - ponoć przybijając do drzwi kościoła w Wittenberdze - 95 tez na temat koniecznych, jego zdaniem, reform w kościele katolickim, dając początek reformacji. Współorganizatorami wystawy są: Archiwum Państwowe w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Książnica Kopernikańska, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu. Wernisaż rozpocznie się w piątek o godz. 17. Ekspozycję będzie można oglądać do 14 października.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska