Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Grudziądzu regularnie wzbogaca się o nowe dary

Marcin Dutkowski
Coraz więcej osób decyduje się podarować grudziądzkiemu muzeum swoje pamiątki o historycznej wartości. Nie przepadną one jednak bez śladu w zakamarkach magazynu.

Coraz więcej osób decyduje się podarować grudziądzkiemu muzeum swoje pamiątki o historycznej wartości. Nie przepadną one jednak bez śladu w zakamarkach magazynu. - Jesteśmy wdzięczni każdemu darczyńcy - podkreśla Małgorzata Kurzyńska, dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.

Ostatnio placówka otrzymała tak dużo cennych zabytków, że poświęcono im konferencję prasową. Najwięcej z nich to pamiątki po kawalerzystach.

- Dostajemy je i przekazujemy do muzeum od pierwszego zjazdu, a więc od 25 lat - wspomina Karola Skowrońska, prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. - Kiedyś pamiątki przekazywali sami kawalerzyści. Teraz najczęściej przywożą je ich dzieci, wnuki i prawnuki. Przesyłają je nam także w ciągu roku. To zasługa dobrej famy grudziądzkiego muzeum wśród rodzin kawaleryjskich. Wszyscy wiedzą, że pamiątki są pieczołowicie inwentaryzowane i eksponowane, że nie przepadają bez śladu, że ktoś się nad nimi pochyla.

Najnowsze podarunki to m.in. ostrogi należące do starszego wachmistrza Antoniego Łopaty oraz srebrna papierośnica porucznika Grzegorza Płodowskiego.

- Dzięki niemalże detektywistycznej pracy nad przekazami, udaje się naszym pracownikom dogrzebać do wielu nieznanych wcześniej szczegółów - mówi dyrektor Kurzyńska.

Tak było np. w przypadku fotografii przedstawiającej dziadka prezydenta Bronisława Komorowskiego na terenie grudziądzkiego Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Był on kapelmistrzem orkiestry 16 Pułku Artylerii Lekkiej - jak udało się odkryć - bardzo cenionym. Historycy przynają, że ustalenie takich faktów to żmudne, ale przyjemne zajęcie.

Muzealnicy zdają sobie sprawę, że sztuką nie jest tylko pozyskiwać obiekty, opracowywać je i konserwować, ale również właściwie je eksponować.

- Sporo obiektów trzymamy w magazynach, bo nie jesteśmy w stanie prezentować wszystkich na wystawach - tłumaczy Małgorzata Kurzyńska. - Niektóre z nich pojawiają się na ekspozycjach czasowych. Pracujemy jednak nad projektem digitalizacji muzeum. Będziemy pokazywać nasze zbiory w formie elektronicznej w internecie.

W tej chwili na stronie www.muzeum.grudziadz.pl możliwe jest odbycie wirtualnego spaceru po placówce.

DARY DLA MUZEUM
Do Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi ostatnio trafiły m.in.:

trzy albumy ze zdjęciami, broszurami oraz wycinkami z gazet poświęconymi Grudziądzkiemu Towarzystwu Fotograficznemu "Kontrasty" z lat 70-80 XX w.
dwa zdjęcia kontrabasisty kina Apollo - Hermana Schulza z początku lat 20 XX w.
łańcuch prezydenta Grudziądza wykonany w 1979 r. w ramach czynu społecznego rzemiosła grudziądzkiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska