Na czym polega praca w szkodliwych warunkach?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Choć dla większości z nas spełnieniem marzeń będzie praca w nowoczesnym biurze, w warunkach nader komfortowych, to nie wolno odwracać wzroku od tych, którzy służą społeczeństwu i gospodarce w warunkach zagrażających ich życiu.

Czym jest praca w warunkach szkodliwych i jakie jej rodzaje możemy wyróżnić? W jaki sposób prawo chroni pracownika w tym zakresie? Jakie obowiązki nakłada na pracodawcę? Jak rekompensuje osobom zatrudnionym ich trud? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Praca w warunkach szkodliwych – definicja i rodzaje

Zgodnie z treścią odpowiednich przepisów ujętych w Kodeksie Pracy i semantyką samego sformułowania, praca w warunkach szkodliwych może w określony, negatywny sposób wpłynąć na życie i zdrowie pracownika, który wykonuje swoje obowiązki na danym stanowisku. Przepisy doprecyzowują jednak jej znaczenie, rozbijając zagadnienie na trzy podgrupy, zależne od stopnia niebezpieczeństwa.

  • Niebezpieczne – warunki pracy mogą, choć nie muszą, w sposób negatywny wpłynąć na zdrowie pracownika (np.: w wyniku wypadku);
  • Uciążliwe – mogą wpłynąć na gorsze samopoczucie osób zatrudnionych, ale nie powodują trwałego uszczerbku na zdrowiu;
  • Szkodliwe – istnieje duża szansa dla powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu, w tym powstania „choroby zawodowej”, a więc takiej, której występowanie jasno wskazuje na rodzaj pracy wykonywanej przez osobę zgłaszającą się do lekarza.

Praca w takich warunkach, szczególnie ujętych w ustawie jako „szkodliwe”, niesie za sobą szereg przywilejów przysługujących osobom, które taką właśnie pracę wykonują. Wymaga też od pracodawcy dostosowania się do określonych reguł i spełnienia odpowiednich norm.

Do czynników odpowiadających za powstanie szkodliwych warunków pracy, zaliczyć możemy czynniki fizyczne (wysoki poziom hałasu, temperatury otoczenia, praca na wysokości, stosowanie niebezpiecznych narzędzi etc.), biologiczne czy chemiczne. Doskonałym przykładem zawodu wykonywanego w warunkach szkodliwych będzie hutnik lub górnik.

Jakie obowiązki ma pracodawca w tym kontekście?

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy w zakresie zatrudniania osób do pracy w warunkach szkodliwych, jest ścisłe stosowanie się do przepisów BHP – nie tylko ogólnych, ale i szczególnych, właściwych dla branży, w której ów działa. Podstawę prawną dla wyżej wzmiankowanych stanowić będzie zarówno Kodeks Pracy, ustawy dotykające się właściwej dla sektora tematyki, czy rozporządzenia ministrów.

Dodatki za pracę w warunkach szkodliwych nie są ujęte w żadne ramy prawne, zależąc wyłącznie od woli przedsiębiorcy i regulaminowego zakładu pracy. Niemniej, coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których pracownicy organizują się w związki zawodowe (bądź dołączają do ogólnopolskich formacji) skutecznie walcząc o najrozmaitsze świadczenia.

Praca w szkodliwych warunkach – prawa pracownika

Jednym z najistotniejszych praw pracownika wykonującego swoje obowiązki w warunkach szkodliwych, jest możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Mogą złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek, jeżeli ich staż pracy w rzeczonych warunkach przekracza 15 lat. Ponadto, mogą się oni również na tej podstawie starać o dodatek do emerytury, którego wartość waha się między 100 a 400 złotych w skali miesiąca.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Bydgoszczy?

Warto wspomnieć minimum o czterech miejscach, w których stabilna praca w Bydgoszczy będzie łatwo dostępna. Nie da się jednak ukryć, że zdecydowanie najprościej będzie zdobyć zatrudnienie oferty pracy - Bydgoszcz. Tego rodzaju serwisy nie bez powodu cieszą się zdecydowanie największą popularnością, zarówno wśród przedsiębiorców – mogących przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni – jak i kandydatów, mających możliwość aplikowania nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń dziennie, czym wyraźnie zwiększają swoje szanse na zdobycie intratnej posady.

W niektórych sytuacjach warto jest osobiście udać się do wymarzonego zakładu pracy i zostawić w nim swoje CV. Z opcji tej korzystają przede wszystkim uczniowie i studenci poszukujący stażu czy praktyk zawodowych, ale nie jest to metoda zarezerwowana wyłącznie dla nich. Jej wadą jest wyłącznie niska efektywność – jeżeli pracodawca nie planuje w danej chwili zatrudnić do zespołu nikogo nowego, wówczas będziesz mógł wyłącznie postarać się o zrobienie na nim na tyle dobrego wrażenia, by priorytetowo wziął pod uwagę Twoją kandydaturę w trakcie najbliższego naboru.

Wartym wspomnienia jest wizyta w powiatowym urzędzie pracy, gdzie nie tylko możesz przejrzeć szereg najnowszych ogłoszeń o pracę, ale również zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Dzięki temu drugiemu z działań, pozostając bez pracy otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych i możliwość korzystania z państwowej służby zdrowia, jednocześnie mogąc liczyć na solidną opiekę urzędników.

Jeżeli natomiast interesuje Cię wyłącznie praca dodatkowa, wówczas będziesz mógł skorzystać z asysty agencji pracy tymczasowej. Jak jednak sama nazwa wskazuje, trudno w tym przypadku mówić o stabilności zatrudnienia – umowa o pracę to w tym przypadku rzadkość, zastępowana zwykle przez umowy cywilnoprawne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska