Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jakie darmowe zajęcia dodatkowe mogą liczyć toruńscy uczniowie

Justyna Wojciechowska-Narloch
W Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” najmłodsi mogą za darmo m.in. doskonalić umiejętność gry w szachy, a także rozwijać swoje talenty plastyczne
W Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” najmłodsi mogą za darmo m.in. doskonalić umiejętność gry w szachy, a także rozwijać swoje talenty plastyczne Sławomir Kowalski
Rzeźba, teatr, piłka nożna, a nawet język hiszpański – takie zajęcia w swojej ofercie mają toruńskie podstawówki. Wszystkie posiadają wspólny mianownik – są darmowe.

Przeprowadzone w sierpniu badania ankietowe wśród mieszkańców Torunia pokazały, że w mieście panuje prawdziwy głód bezpłatnych zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży. Szczególnie w tych bardziej odległych od centrum dzielnicach. Sondaż prowadzony był w ramach konsultacji społecznych w sprawie oferty i roli Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”.
[break]
- Mam dwunastoletniego syna, który interesuje się muzyką i piłką nożną - mówi Katarzyna Lisińska z Rudaka. - Gdybym chciała rozwijać jego talenty, to potrzebuję sporo pieniędzy. Zajęcia w szkółce piłkarskiej to nawet 120 zł miesięcznie, a jedna lekcja gry na gitarze to 40 zł. Skąd na to brać?

Oblegane po lekcjach

Alternatywą dla komercyjnych zajęć są te prowadzone w szkołach i miejskich placówkach kultury. Małgorzata Łęc-Sienkiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 35 na Bielawach dysponuje danymi, które potwierdzają wielkie zapotrzebowanie na zajęcia dodatkowe.
- W ubiegłym roku realizowaliśmy 19 różnych form takich zajęć. Była to plastyka, koło teatralne, rozgrywki sportowe. W sumie uczestniczyło w nich 314 uczniów na niespełna 250, których mamy w szkole. To oznacza, że wiele dzieci zapisało się więcej niż na jedne zajęcia – tłumaczy.
W Szkole Podstawowej nr 31 na Rubinkowie także to wszystko, co odbywa się po lekcjach, jest przez dzieci oblegane. Zdecydowano nawet, że wszyscy uczniowie podstawówki kończą planowe zajęcia w tym samym czasie, żeby w pełni mogli korzystać z tego, co proponuje dodatkowo szkoła. Większość kół i warsztatów ma charakter międzywydziałowy, czyli skupia dzieci w różnym wieku.
- Zapotrzebowanie na różne formy zajęć dodatkowych jest naprawdę ogromne. Uczniowie na nich odpoczywają, z dużą przyjemnością zostają dłużej w szkole. I jest to także wygodne dla rodziców, którzy wiedzą, że ich dzieci po lekcjach robią coś pożytecznego i są bezpieczne – mówi Danuta Kanarek, wicedyrektorka SP 31.
Oferta „trzydziestej pierwszej” na ten rok jest naprawdę imponująca. Uczniowie placówki w ramach bezpłatnych zajęć dodatkowych będą się uczyć języków obcych, w tym hiszpańskiego. Zaplanowano bardzo popularne warsztaty origami, koła fotograficzne, teatralne, plastyczne i dziennikarskie. Będzie też cały pakiet zajęć sportowych: pływanie, tenis oraz piłka nożna dla chłopców i - uwaga! - dla dziewcząt.

Taniec, teatr, a może szachy?

Na rozwijanie talentów i zainteresowań dzieci i młodzieży nastawione są także miejskie placówki kultury. To Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, MDK i Dom Muz. Działają tam m.in. znane grupy muzyczno-taneczne oraz zespoły baletowe i teatralne. Można tam też doskonalić umiejętność gry w szachy czy programowania komputerowego. Proponowane zajęcia są bezpłatne. Rodzice uiszczają jedynie dobrowolną składkę na radę rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska