Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Kujawach i Pomorzu zimę zastąpiła typowo późnojesienna aura. Czy tak będzie także w Boże Narodzenie?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Śnieg już stopniał i krajobraz naszych miast i wsi w regionie zmienił się. Jest szaro i mokro.
Śnieg już stopniał i krajobraz naszych miast i wsi w regionie zmienił się. Jest szaro i mokro. Marek Weckwerth
Pogoda zmieniła się diametralnie – opady śniegu zastąpił deszcz, choć przelotny śnieg z deszczem może się w tym tygodniu zdarzyć. I tak będzie przynajmniej do świąt.

Rozległa strefa opadów przemieszcza się przez Polskę na wschód. Niesie znacznie cieplejsze niż dotąd powietrze znad Atlantyku. Dlatego temperatura jest już wyraźnie dodatnia. We wtorek wzrośnie do 4-5 stopni Celsjusza.

- Napływa do nas atlantyckie powietrze polarnomorskie. Ale od środy do piątku zaznaczy się lekko wpływ wyżowej aury. Kierunek wiatru zmieni się na północny i napłynie powietrze arktyczne, co wiązać się będzie z ochłodzeniem. To będzie chwilowy zimowy akcent – wyjaśnia synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl

Zatem w środę maksymalna temperatura w regionie sięgnie 2-3 stopni, we czwartek i piątek zaledwie jednego stopnia. Za to noce będą w te dni z lekkim przymrozkiem (zwykle – 1, -2 st.). We czwartek może przelotnie popadać śnieg z deszcze, lokalnie przechodzący w śnieg.

To też może Cię zainteresować

W sobotę sytuacja meteorologiczna wróci do tej z początku tygodnia, niżowej – znów powieje z zachodu, temperatura wzrośnie do 3-4 stopni, w niedzielę do 5-6.

- W przyszłym tygodniu będziemy mieli do czynienia z kontynuacją takiego typu pogody, czyli późnojesiennego. Na horyzoncie, przynajmniej do świąt, nie widać zimy. Jak będzie w same święta, nie chciałbym jeszcze przesądzać. Zobaczymy – dodaje Rafał Maszewski.

Najwięcej napadało w Toruniu

W ostatnim czasie natura „zafundowała” nam sporo deszczu i śniegi. Bardzo wilgotny okazał się listopad, zwłaszcza na północy i południowym zachodzie kraju. W Toruniu (stacja IMGW Wrzosy) anomalia (nadwyżka w stosunku do wieloletniej średniej) opadów atmosferycznych wyniosła aż 349 proc. i była najwyższa w kraju.

Najwyższa suma opadów wystąpiła w Lęborku, ale Toruń był w ścisłej czołówce najbardziej wilgotnych miast, co jest sytuacją nietypową. W tym mieście był to zdecydowanie najwilgotniejszy miesiąc tego roku, mimo, że przeciętnie lipiec ma najwyższą średnią sumę opadów.

Zaznaczyła się jednocześnie różnica w sumie opadów pomiędzy prawą i lewą stroną Wisły i tak na toruńskich Wrzosach spadło 116,9 mm, a na Podgórzu 99 mm. Najmniejsza suma opadów przypada tym razem na Terespol we wschodniej części kraju (nieco poniżej 40 mm).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Kujawach i Pomorzu zimę zastąpiła typowo późnojesienna aura. Czy tak będzie także w Boże Narodzenie? - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska