Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podgórnej ma być bezpieczniej

Paweł Kędzia
Na skrzyżowaniu ul. Wiązowej i Podgórnej wisi lustro, ale zdaniem pieszych i kierowców to nie jest wystarczające rozwiązanie.
Na skrzyżowaniu ul. Wiązowej i Podgórnej wisi lustro, ale zdaniem pieszych i kierowców to nie jest wystarczające rozwiązanie. Jacek Smarz
Na feralnych przejściach dla pieszych w okolicach skrzyżowania ulic Podgórnej i Wiązowej, gdzie kilka dni temu doszło do kolejnego wypadku, jeszcze w tym roku pojawi się dodatkowe oznakowanie.

- Sytuacja na tych przejściach jest trudna - ocenia dyrekcja pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 24. - Wspólnie z rodzicami zwróciliśmy się o poprawę bezpieczeństwa. Usłyszałam, że na światła nie mamy co liczyć. Chcieliśmy mieć tu progi zwalniające, bo kierowcy jeżdżą tu naprawdę szybko. Może od nowego roku szkolnego sytuacja się poprawi.

Czytaj też: Używane SUV-y za 20 tys. zł. Co wybrać?

Kilka dni temu został tu potrącony 14-letni chłopiec. Natomiast w 2014 roku zginął 46-letni rowerzysta.

- Skrzyżowanie jest bardzo specyficzne - przyznaje radna Magdalena Olszta-Bloch. - Przejście w okolicach Wiązowej znajduje się blisko tego strzeżonego przez „agatkę” ze szkoły podstawowej. Kierowcy po jego minięciu, często nie zachowują już takiej uwagi. Wiem, że jest planowane dodatkowe oznakowanie i przypuszczam, że pojawi się ono wraz z przebudową Wiązowej, czyli jesienią.- Obie lokalizacje w pierwszej kolejności są objęte programem bezpieczeństwa, gdyż w okolicy znajdują się szkoły - zapewnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik Urzędu Miasta. - Na Podgórnej będą cztery przejścia dla pieszych biało-czerwone, aktywne oznakowanie, czyli migające znaki „uwaga, dzieci!”, tak zwane odblaskowe „kocie oczka” i piktogramy ostrzegawcze. Na Wiązowej będą przejścia dla pieszych pomalowane na biało-czerwono.

Od wtorku 23 maja nową siedzibę ma fundacja „Arkadia”. Mieści się teraz przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 82-84. Działać tam będą Środowiskowy Dom Pomocy dla osób głęboko upośledzonych umysłowo i warsztaty terapii zajęciowej, które wcześniej funkcjonowały przy ulicy Młyńskiej na Podgórzu. Natomiast przy Młyńskiej zorganizowane zostaną: biuro zatrudnienia wspomaganego zajmujące się poszukiwaniem pracy dla niepełnosprawnych, mieszkania chronione dla niepełnosprawnych i mieszkanie treningowe, w którym osoby niesprawne intelektualnie będą uczyły się funkcjonowania bez wsparcia rodziny. Prace w nowej siedzibie „Arkadii” trwały od grudnia 2015 do stycznia 2017 roku i kosztowały ponad 3,1 mln zł brutto.Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” działa w Toruniu od 1994 roku.

Fundacja Arkadia już w nowej siedzibie

Zobacz film: **Dlaczego warto pic wodę z cytryną?**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska