Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na to skarżą się najczęściej pracownicy firm z Kujawsko-Pomorskiego. Lista jest długa

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Niewypłacenie i nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia za pracę, mobbing, dyskryminacja, a nawet molestowanie seksualne - na to skarżyli się w 2023 roku pracownicy z regionu.

W ubiegłym roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy wpłynęło 2258 skarg. Dla porównania w roku 2022 było ich 2671, a w roku 2021 - 2537. Większość skarg i wniosków złożyli pracownicy i byli pracownicy (55,6 proc. ), choć wpłynęły one także np. od związków zawodowych.

- Najczęściej w 2023 roku skarżący zgłaszali nieprzestrzeganie przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą oraz legalności zatrudnienia, rzadziej nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy dotyczących niewydania świadectwa pracy oraz niewypłacenie zleceniobiorcy wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki za godzinę pracy - zaznacza Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.

Oprócz opóźnień w wypłacaniu pensji problemem było też niewypłacenie wynagrodzenia za nadgodziny, za czas choroby, za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, zaniżenie wynagrodzenia minimalnego, zaniżenie ekwiwalentu za urlop.

Jakie skargi złożyli pracownicy w 2023 roku

Pracownicy wytykali też inne grzechy pracodawcom. Zgłaszali do Inspekcji Pracy, że szefowie nie potwierdzają na piśmie zawartej umowy o pracę, nie wydają świadectwa pracy, nieprawidłowo przechowują akta osobowe. Były też zgłaszane nieprawidłowości przy rozwiązywaniu umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, jak również zawieranie umów cywilnoprawnych w sytuacjach, w których powinna być zawarta umowa o pracę.

Kolejne skargi to m.in.:

  • brak lub niewłaściwie przeprowadzone badania lekarskiewstępne i okresowe,
  • brak lub niewłaściwie przeprowadzone szkolenia pracowników wstępne – instruktaż ogólny i stanowiskowy,
  • nieprowadzenie i nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy,
  • błędy w tworzeniu harmonogramów czasu pracy,
  • zatrudnianie pracowników w święto,
  • nieprawidłowości przy udzielaniu urlopów wypoczynkowych, np. terminu udzielenia urlopu,
  • niedostarczenie przez pracodawcę odzieży i obuwia roboczego oraz sprzętu ochron osobistych,
  • brak pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

W 2023 roku zgłoszono 15 skarg dotyczących dyskryminacji, 75 skarg dotyczących mobbingu i 2 skargi dotyczące molestowania seksualnego. Tematyka zgłaszanych spraw dotyczyła głównie dyskryminacji przy kształtowaniu wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia oraz braku zatrudnienia.

- W przypadku mobbingu problem głównie sprowadzał się do niewłaściwego zachowania wobec pracownika oraz braku opracowania i wdrożenia przez pracodawcę określonych procedur antymobbingowych. Skargi składane przez pracowników lub byłych pracowników często odnosiły się do negatywnych relacji międzyludzkich w miejscu pracy, na które organ kontroli nie ma wpływu. Często też konstruktywna krytyka odbierana była jako przejaw dyskredytowania i mobbingu - podkreśla Waldemar Adametz.

Jak dodaje, problematyka mobbingu - z uwagi na złożoność sytuacji faktycznych i określony stan prawny - nie może podlegać jednoznacznej ocenie przez PIP. Jedynym środkiem prawnym stosowanym przez inspektorów pracy po kontroli jest wniosek o opracowanie i wdrożenie u danego pracodawcy procedur antymobbingowych. Pracownicy powinni wiedzieć, komu i w jakiej formie powinni zgłaszać zachowania współpracowników lub przełożonych noszące cechy mobbingu.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na to skarżą się najczęściej pracownicy firm z Kujawsko-Pomorskiego. Lista jest długa - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska