Naciągają zmiany w emeryturach. Co planuje rząd? Emerytura tylko na konto, zniknie problem czerwcowych emerytur

mf
Szykują się zmiany w emeryturach. Rząd planuje poważne innowacje w zasadach przyznawania i wypłacania emerytur. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian, który trafił do do konsultacji międzyresortowych. Zobaczcie najważniejsze zmiany, jakie rząd chce wprowadzić przyszłym i obecnym emerytom. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH Szymon Starnawski /Polska Press
Szykują się zmiany w emeryturach. Rząd planuje poważne innowacje w zasadach przyznawania i wypłacania emerytur. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian, który trafił do do konsultacji międzyresortowych. Zmiany dotyczyć mają m.in. ustawy likwidującej problem tzw. czerwcowych emerytur i wypłacania świadczenia przelewem na rachunek bankowy. Zobaczcie najważniejsze zmiany, jakie rząd chce wprowadzić przyszłym i obecnym emerytom.

Projekt ustawy nowelizującej przepisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych został przygotowany w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Aktualnie trwają jego konsultacje.

Czerwcowa emerytura. Problem zostanie zlikwidowany

Jedną z propozycji zmian jest skończenie z tzw. emeryturami czerwcowymi.

  • Oznacza to, że przechodzące w czerwcu na emeryturę nie będą już tracić na niekorzystnych zasadach obliczania świadczenia obowiązujących wyłącznie w tym miesiącu.
  • W ubiegłych latach ich kapitał emerytalny w ZUS w momencie przejścia na emeryturę był podwyższany dzięki waloryzacji rocznej, którą przeprowadza się co roku właśnie w czerwcu.
  • Nie korzystali jednak z dodatkowych waloryzacji kwartalnych, stosowanych dla osób odchodzących na emeryturę w innych miesiącach.

– Proponuje się wprowadzić na stałe rozwiązanie zastosowane po raz pierwszy w 2020 roku, czyli w okresie epidemii, by emerytura przyznawana w czerwcu była obliczana tak samo jak majowa, o ile takie wyliczenie okazałoby się korzystniejsze dla ubezpieczonego. Takie rozwiązanie pozwala poprawić sytuację emerytów czerwcowych, nie pogarszając sytuacji osób przechodzących na emeryturę w innych miesiącach roku – powiedziała tvp.info prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Zmiany w emeryturach. Co się zmieni w świadczeniach od ZUS

Jedną ze zmian jest również zniesienie obowiązku informowania listownie emerytów i rencistów o każdej waloryzacji, przyznaniu np. trzynastej bądź czternastej emerytury, czy o innych zmianach wynikających ze zmian wskaźników. Ma to związek z próbą ograniczenia zużycia papieru przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczeniobiorcy będą wciąż otrzymywać korespondencję z ZUS, ale w sprawach indywidualnych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przewiduje też m.in. ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy spóźnią się z opłaceniem składki chorobowej (dobrowolnej). Ostrzej za to mają być traktowani ci, którzy świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobrali nienależnie.

Emerytura tylko na konto. Obowiązkowa dla wszystkich?

W projekcie nowelizacji, przygotowanym przez ministerstwo, znalazł się zapis zakładający, że jedyną możliwością wypłat świadczeń emerytalnych przyznanych po 1 stycznia 2022 r. będzie przelewanie ich na konta osobiste. Tym samym każdy przechodzący na emeryturę będzie musiał posiadać rachunek bankowy. Z informacji podanych przez ZUS wynika, że już teraz trzy czwarte seniorów otrzymuje świadczenie z ZUS na konto bankowe.

  • Od 2022 r. na konto wypłacane mają być nie tylko emerytury, ale także inne świadczenia długoterminowe
  • Chodzi o: renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, 500+ dla osób niesamodzielnych i tzw. matczyne emerytury.

Okazuje się, że ustawodawca pomyślał o osobach, które np. z powodu stanu zdrowia nie będą w stanie korzystać ze świadczenia w formie bezgotówkowej. ZUS w drodze wyjątku będzie mógł wyrazić zgodę na to, by osoba, która przejdzie na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r., dostawała świadczenie w formie gotówki.

Obecni emeryci. Co się zmieni?

Dobra informacja dla obecnych emerytów. Dla nich nic się nie zmieni, choć również ich zachęca się do założenia rachunków bankowych. Autorzy projektu cytowani przez portal zwracają uwagę, że „bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Jest również bezpieczniejsza w kontekście wyłudzeń „na wnuczka”. Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

NACIĄGAJĄ ZMIANY... ogarnij się dziennikarzy o...

Dodaj ogłoszenie