Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej najpierw zbadać, czy dług się nie przedawnił

mo
Adwokat Mariusz Lewandowski
Adwokat Mariusz Lewandowski
Adwokat Mariusz Lewandowski radzi: Co robić, gdy firma windykacyjna grozi nam konsekwencjami za nieopłacone rachunki sprzed lat?

[break]
10 lat - to maksymalny okres ważności naszego zobowiązania majątkowego. Po tym czasie zadłużenie ulega przedawnieniu. Ale uwaga! Tylko wówczas, gdy nie przerwiemy biegu przedawnienia.

Zgodnie z brzmieniem art. 118 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia majątkowego wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczeniach okresowych oraz tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Oczywiście, o ile inaczej nie stanowią przepisy szczególne.

Co do zasady zatem, maksymalny termin przedawnienia roszczeń majątkowych to 10 lat. Na uwagę zasługuje fakt, iż okres przedawnienia liczy się od momentu stwierdzenia wymagalności roszczenia, a nie od momentu powstania zobowiązania.

Co w praktyce oznacza stwierdzenie wymagalności roszczenia? Oto przykłady. Termin przedawnienia będzie liczony od końca terminu widniejącego na mandacie, który mamy do zapłacenia, od dnia, w którym upływa termin płatności comiesięcznego rachunku. Jeżeli od momentu stwierdzenia wymagalności roszczenia przez wskazany dla konkretnego roszczenia okres czasu (maksymalnie 10 lat) nie zostanie przerwany bieg przedawnienia, to roszczenie się przedawnia, a co za tym idzie, nie będzie przyznane sądownie, jeżeli dłużnik powoła się na upływ tego czasu.

Bieg przedawnienia może zostać jednak przerwany. Dzieje się tak w kilku przypadkach.

Na przykład kiedy dłużnik uzna dług czy poprzez spłatę zaległości w uzgodnionych ratach. Wtedy bieg przedawnienia liczony jest ponownie od tej daty, niezależnie od okresu, jaki już zdążył wcześniej upłynąć. Zaś gdy wierzyciel wniesie sprawę do sądu, okres przedawnienia biegnie wtedy dopiero od zakończenia postępowania sądowego. Dodatkowo w momencie, kiedy takie orzeczenie jest prawomocne, termin przedawnienia, niezależnie od terminu przedawnienia roszczenia danego rodzaju, wynosi zawsze 10 lat.

Firmy windykacyjne często korzystają z niewiedzy o instytucji przedawnienia. Ktoś nieświadomie może potwierdzić na piśmie swoje zadłużenie, mimo iż zgodnie z prawem już się przedawniło, a wtedy okres przedawnienia będzie liczony ponownie, a dotychczasowe przedawnienie utraci moc. Co więcej, firmy windykacyjne często straszą nas różnymi rejestrami, do których zostaniemy wpisani, jeżeli nie uregulujemy zadłużenia. Dlatego warto zapoznać się ze swoimi prawami oraz okresami przedawnień dla konkretnych roszczeń, tak by nie dać się naciągnąć na nieuczciwe praktyki windykatorów.

Co piątek porada prawnicza

W każdym piątkowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z prawniczą poradą. W niej - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wątpliwości prawnych.

Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska