Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najtrudniejszy pierwszy skok

Tomasz Skory
W naszym województwie skoczków spotkać można na lotniskach w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Włocławku. Jak do nich dołączyć?

W naszym województwie skoczków spotkać można na lotniskach w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Włocławku. Jak do nich dołączyć?

<!** Image 3 align=none alt="Image 186746" sub="Tandem to najszybszy i najtańszy sposób, by przekonać się, jakie emocje niesie ze sobą spadochroniarstwo. Na zdjęciu skoczkowie z Włocławka Fot. Jarosław Czerwiński">Większość osób przygodę ze spadochroniarstwem rozpoczyna od skoku w tandemie. Nie wymaga on badań lekarskich, ani specjalnego przygotowania, a nad naszym bezpieczeństwem przez cały czas czuwa doświadczony instruktor. Co ważne, od razu skaczemy z wysokości 4000 metrów, dzięki czemu przez prawie minutę możemy rozkoszować się uczuciem swobodnego spadania. A wrażanie jest piorunujące, biorąc pod uwagę, że spadamy z prędkością dochodzącą do 200 km/h! Koszt takiej przyjemności to około 600 zł.

Dokumenty i badania

Wiele osób po takim locie decyduje się na kurs, który umożliwi im wykonywanie skoków bez nadzoru instruktora. Nim jednak to nastąpi, czekać nas będzie długa droga. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki skompletować będziemy musieli spory plik dokumentów. Najważniejszym z nich jest orzeczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania skoków spadochronowych.

<!** reklama>Badanie to przeprowadzają lekarze z uprawnieniami, wystawianymi przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. W naszym województwie takich orzeczników można spotkać w Inowrocławiu, Włocławku i Ciechocinku, a ich pełną listę znajdziemy na stronie ULC. Nim jednak umówimy się na wizytę, przygotować będziemy musieli dokumentację medyczną, obejmującą badanie krwi i moczu, EKG i RTG odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa. Orzeczenie będzie ważne od roku do pięciu lat, w zależności od stanu naszego zdrowia. Za jego wydanie zapłacimy zwykle do 200 zł.

Po zrobieniu badań pozostaje ustalić termin kursu. Gdy już wiemy kiedy czekać nas będzie pierwszy skok, musimy wykupić ubezpieczenie OC od skoków spadochronowych, które zacznie działać najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia. Polisa taka kosztuje około 100 złotych.

10 godzin teorii

<!** Image 4 align=right alt="Image 186746" >Teraz już tylko trzeba czekać na rozpoczęcie kursu. W naszym regionie szkolenie prowadzone jest metodą klasyczną, na tzw. „linkę”. Kosztuje ono około 900 złotych i obejmuje 10 godzin teorii, w trakcie których kandydat na skoczka poznaje podstawy meteorologii, prawa lotniczego i budowy spadochronu. Przede wszystkim uczy się jednak, jak zachowywać się w powietrzu i bezpiecznie lądować. Po części teoretycznej przychodzi czas na pisemny test i sprawdzenie wiedzy w praktyce. To teraz do samolotu!

Podstawowe szkolenie obejmuje trzy skoki wykonywane z wysokości poniżej kilometra. W ich trakcie spadochron otwiera się automatycznie, zwykle od trzech do pięciu sekund od opuszczenia samolotu. Na tym szkolenie się kończy, nie oznacza to jednak, że od tego momentu będziemy mogli skakać wedle własnego uznania.

Choć już sami będziemy otwierać spadochron, najpierw czeka nas jeszcze kilka skoków ze stabilizatorem, który pomoże nam utrzymać w locie prawidłową pozycję. Gdy już oswoimy się ze spadaniem, będziemy mogli wyskakiwać z samolotu z coraz większych wysokości, aż osiągniemy pułap 4 km. A po kilkudziesięciu takich skokach będziemy mogli się ubiegać o świadectwo kwalifikacji, dokument potwierdzający, że jesteśmy już pełnoprawnymi skoczkami.

Osoby, którym ta droga może wydawać się za długa, mogą zdecydować się na szkolenie typu AFF. Rzucani jesteśmy w nim na głęboką wodę, od razu skacząc z maksymalnej wysokości. Podstaw uczymy się w locie, ale nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. W trakcie manewrów towarzyszy nam dwóch instruktorów. Cena takiego szkolenia jest jednak pięciokrotnie wyższa niż przy metodzie klasycznej i nie ma jej w ofercie ośrodków z regionu.

 

Warto wiedzieć

Szkolenie w liczbach, czyli ile to kosztuje?

Spadochroniarstwo nie jest tanim sportem. Poniżej prezentujemy orientacyjny cennik, z jakim spotkać się można w aeroklubach w regionie:

 

  • skok w tandemie - 600 zł
  • kurs podstawowy - 900 zł
  • pełen kurs AFF - 4000 zł
  • badania lekarskie - 200 zł
  • ubezpieczenie - 100 zł
  • skok po kursie - 100-150 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska