Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższa grzywna w wyroku dotyczącym bezużytecznych testów medycznych to 40 tysięcy złotych

(wap)
Thinkstock
Surowe wyroki w procesie w sprawie testowania szczepionek na grypę przez jedną z grudziądzkich przychodni. Kary finansowe są wyższe niż chciał prokurator. Orzeczono zakazy wykonywania zawodów.

W 2007 roku jedna z grudziądzkich przychodni zobowiązała się do testowania szczepionek na ptasią grypę. Podpisała umowę ze sponsorem, ale sposób przeprowadzenia testów klinicznych spowodował, że badania okazały się bezużyteczne.

Badania kliniczne obwarowane są skomplikowaną procedurą i ich przebieg reguluje wiele aktów prawnych, a także umowy dotyczące testów.

Jak ustalił toruński Sąd Okręgowy do tych testów zwerbowano w różny sposób 347 osób, ale badania przeprowadzone z udziałem 236 okazały się bezużyteczne. Głównie z powodu łamania procedur, obowiązujących w czasie ich przeprowadzania.

- Dochodziło do tego praktycznie na każdym etapie. Począwszy od podpisania przez kandydatów świadomej zgody, po postępowanie z nimi i rozliczenia finansowe. Sposób przeprowadzenia badań nie miał też nic wspólnego z obiektywizmem naukowym i etyką - argumentowała w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Justyna Kujaczyńska-Gajdamowicz.

Według sądu przychodnia pozyskiwała kandydatów do testów między innymi poprzez wywieszanie ogłoszeń na przykład w „Caritasie” czy w schronisku dla bezdomnych. Napisano w nich, że można zgłaszać się na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Ludzie nie mieli więc świadomości w czym biorą udział.

W czasie procesu ustalono również, iż podsuwano im do podpisu zgody na badanie, nie wspominając nic o testach. Mówiono na przykład, że to dokumentacja dla NFZ, dotycząca rozliczeń za darmowe szczepienia lub wymyślano inne historyjki. Fałszowano też podpisy na zgodach.

Szczepionki były źle przechowywane, w trakcie badań nie dochodziło do wszystkich wymaganych spotkań pacjentów z lekarzami. Nie prowadzono prawidłowo dokumentacji, fałszowano wiek. Na szczęście - jak ustalił biegły - testy nie zaszkodziły żadnej z osób, które zostały im poddane.

W procesie skazanych zostało nieprawomocnie trzech lekarzy i sześć pielęgniarek z grudziądzkiej przychodni. Usłyszeli wyroki więzienia od roku do dwóch lat w zawieszeniu. Sąd nałożył na nich też grzywny od 1000 do 40 tys. zł. Muszą również pokryć koszty procesu. Skazanym zakazano też wykonywania swoich zawodów na okres od 2 do 5 lat.(wap)

Warto wiedzieć

267 tys. zł do zwrotu

Sąd w wyroku nakazał dwóm głównym oskarżonym, w tym szefowi grudziądzkiej przychodni, zwrócenie sponsorowi testów 267 tysięcy złotych, które zapłacił za ich przeprowadzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska