Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz patronat. Toruński Festiwal Książki od dzisiaj przez dwa tygodnie z udziałem popularnych autorów

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Michał Rusinek będzie na festiwalu mówić o książce poświęconej piosenkom disco polo
Michał Rusinek będzie na festiwalu mówić o książce poświęconej piosenkom disco polo Dariusz Bloch
Internetowo, ale z możliwością zadania pytań pisarzom - tak będzie wyglądał 26. Toruński Festiwal Książki, na który już od dzisiaj (2 grudnia) zaprasza Dwór Artusa. Niemal co wieczór przez ponad dwa tygodnie będzie można oglądać bezpośrednie transmisje ze spotkań z autorami poczytnych książek. Wśród gości będą: Zygmunt Miłoszewski, Jakub Żulczyk, Michał Rusinek, Mariusz Szczygieł, Elżbieta Cherezińska, Radek Rak, Robert Górski.

Profesor Zofia Lorentz, historyczka sztuki mająca na koncie sensacyjne odkrycia, tym razem udaje się aż na Sachalin. Ma odnaleźć zebrane przez polskiego etnografa-zesłańca nagrania i pamiątki po pewnym syberyjskim plemieniu, którego kultura, jak się zdaje, bezpowrotnie zaginęła. Tak rozpoczyna się najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego „Kwestia ceny”. Tę właśnie powieść pisarz będzie promował dziś, w środę 2 grudnia, na pierwszym festiwalowym spotkaniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zapytać pisarza o jego wcześniejsze książki. Zygmunt Miłoszewski ma w dorobku bestsellery czerpiące ze środków charakterystycznych dla thrillera, horroru, powieści sensacyjnej, m.in. „Domofon”, „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Gniew”, „Jak zawsze” i baśń przygodową dla dzieci „Góry Żmijowe”. Spotkanie poprowadzi dyrektor CK „Dwór Artusa” Łukasz Wudarski. Będzie je można oglądać od godz. 19 na facebookowym profilu Dworu.

Zobacz wideo: Jak żyło się sto lat temu w Toruniu?

Kolejnym gościem TFK będzie, w piątek 4 grudnia, Michał Rusinek, polonista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przed laty sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie m.in. autor poczytnych książek, w których z właściwym sobie humorem przygląda się współczesnej polszczyźnie. Jego najnowsza książka - „Zero zahamowań” to analiza tekstów piosenek disco polo. Transmitowane na Facebooku spotkanie, które poprowadzi redaktorka toruńskiego miesięcznika „IKAR” Magdalena Kujawa, także rozpocznie się o godz. 19.

Jak został prezesem

Najbliższy weekend będzie bogaty w festiwalowe wydarzenia. Na sobotę wieczór zaplanowano transmisję spotkania z Cezarym Łazarewiczem, reporterem, którego najnowsza książka „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” dotyczy zabójstwa, jakiego na tle rasistowskim dokonał w RPA Polak. Cezary Łazarewicz jest też autorem książek „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” oraz „1939. Wojna? Jaka wojna?”.

W niedzielę gościem festiwalu będzie Robert Górski, satyryk, lider Kabaretu Moralnego Niepokoju, współautor m.in. przebojowego cyklu „Ucho prezesa”. O tym programie mowa jest w książce „Jak zostałem prezesem” Roberta Górskiego i Moniki Sobień. To spotkanie rozpocznie się o wcześniejszej porze niż poprzednie (godz. 16).

W sobotę w południe dorośli i dzieci będą mogli online wziąć udział w warsztatach tworzenia ekslibrisów, a w niedzielę o godz. 14 w warsztatach plastycznych inspirowanych książkami Sempego i Goscinnego o przygodach Mikołajka.

Historia i kuchnia

W przyszłym tygodniu będzie się można spotkać z twórczynią wydawnictwa „Czarne” i autorką książek Moniką Sznajderman oraz reporterem Pawłem Reszką, którzy będą mówić o relacjach polsko-żydowskich (na kanwie swoich książek). Bohaterką jednego z festiwalowych wieczorów będzie też Małgorzata Rejmer, autorka głośnej książki reportażowej o Albanii „Błoto słodsze niż miód”. Tematem spotkania z kulturoznawcą, blogerem Marcinem Napiórkowskim będą tezy zawarte w jego książce „Turbopatriotyzm”.
Małgorzata Czyńska, historyczka sztuki, mówić będzie o niebanalnej malarce i femme fatale Tamarze Łempickiej, której poświęciła jedną ze swych książek.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Gośćmi kolejnych wieczorów na TFK będą m.in.: tajemniczy autor ukrywający się pod pseudonimem Malcolm XD, germanista prof. Leszek Żyliński, literaturoznawca prof. Przemysław Czapliński, pisarze Mariusz Szczygieł, Radek Rak (autor „Baśni o wężowym sercu”), Jakub Żulczyk i Elżbieta Cherezińska, a także autorka poradników kulinarnych Iwona Zasuwa.

Z okazji festiwalu zaprzyjaźnione z jego organizatorami księgarnie przygotowały rabaty. Na hasło „Toruński Festiwal Książki” w księgarni „Kafka i Spółka” można uzyskać rabat 15-procentowy, a w księgarni „Hobbit” 5-procentowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska