Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele w Toruniu rozpoczynają referenda przed kwietniowym strajkiem

Justyna Wojciechowska-Narloch
Jedna z koniecznych elementów sporu zbiorowego były mediacje
Jedna z koniecznych elementów sporu zbiorowego były mediacje Grzegorz Olkowski
Do 20 marca toruńscy nauczyciele będą głosować, czy chcą strajku, czy nie. Tymczasem resort edukacji już szuka sposobu, jak rozbroić groźny dla egzaminów protest w oświacie.

Dziś w placówkach oświatowych w Toruniu i okolicach rozpoczynają się referenda strajkowe. Te zakończą się 20 marca. To kolejny etap procedury sporu zbiorowego, w który związkowcy wstąpili już kilka tygodni temu. Jeśli pedagodzy w referendum opowiedzą się za strajkiem, ten odbędzie się 8 kwietnia, czyli na dwa dni przed egzaminami gimnazjalnymi.

Zobacz także: Prestiżowe tytuły OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 wręczone! [DUŻO ZDJĘĆ]

Wizja zakłócenia ogólnopolskich testów nie jest miła resortowi edukacji, dlatego próbuje on zażegnać coraz bardziej realne niebezpieczeństwo. W MEN szykują nowe przepisy, które podczas egzaminów pozwolą zastąpić strajkujących nauczycieli egzaminatorami spoza danej szkoły albo nawet emerytami. To projekt nowelizacji rozporządzeń o warunkach przeprowadzania egzaminów maturalnych, gimnazjalnych i ósmoklasisty.

- Uczniowie muszą przystąpić do egzaminów, aby ukończyć rok szkolny, dlatego na prośbę dyrektorów szkół, zmieniamy przepisy projektów rozporządzeń by były bardziej elastyczne. Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, tegoroczne egzaminy odbędą się i nie ma możliwości ich przełożenia. Są one konieczne do przeprowadzenia rekrutacji – argumentuje na stronie internetowej MEN minister Anna Zalewska.

Szkło w słoiku z buraczkami tartymi z  PoloMarketu. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tym produktem, sieć wycofuje całą jego partię z półek. Chodzi o partię produktu o nazwie Buraczki tarte o smaku łagodnym marki „Zaczarowany Ogród”. Buraczki to tzw. produkt własny PoloMarketu. Buraczki wyprodukował Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywne UNISŁAW z Unisławia pod Toruniem.  CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>Zobacz także: Areszt śledczy w Toruniu. Tak wyglądają cele w toruńskim okrąglaku. Zobacz zdjęcia z wnętrza!

Szkło w buraczkach tartych z PoloMarketu w Toruniu! GIS ostr...

Tymczasem w Toruniu od 6 lutego obowiązuje wyjątkowa koalicja, który zawarły Związek Nauczycielstwa Polskiego, Wolny Związek Zawodowy „Solidarność” Oświata, Komisja Międzyzakładowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Kujawsko-Pomorski Związek Logopedów. Organizacje – pomimo różnic – porozumiały się w sprawie walki o podwyżkę pensji w oświacie, w tym dla pracowników niepedagogicznych. Oczekiwania płacowe trzech z nich są zbieżne – chcą tysiąca złotych więcej co miesiąc ze spłatą od stycznia 2019 roku. Sztab protestacyjny Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” głosi nieco odmienne postulaty, czyli 650 zł więcej na ten rok, a od stycznia 2020 roku 15 proc. wzrost wynagrodzeń.

W Toruniu jest 70 placówek oświatowych. Spór zbiorowy wszczęto we wszystkich z nich – z wyjątkiem jednej, gdzie żaden ze związków zawodowych nie ma swoich przedstawicieli. Chodzi o Przedszkole Miejskie nr 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska