Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojąca lektura

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Żyjąca w niedalekiej może przyszłości powieściowa rodzina Santorów sprawia wrażenie doskonałej. Nic jednak nie jest takie, jak się nam wydaje.

Żyjąca w niedalekiej może przyszłości powieściowa rodzina Santorów sprawia wrażenie doskonałej. Nic jednak nie jest takie, jak się nam wydaje.

<!** Image 2 align=right alt="Image 157245" sub="Krystyna Lubelska, Wyspa bez dostępu do morza, Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2010
">Jest taki termin teoretycznoliteracki - utopia. W dużym uproszczeniu odnosi się on do poruszania w literaturze tematyki tęsknoty za lepszym światem, idealnym ustrojem. Tymczasem Krystyna Lubelska w swojej ostatniej powieści pokazuje nam taki świat na opak, groźną wizję pogrążania się w totalnym chaosie ludzi, którzy w poszukiwaniu szczęścia sięgnęli ściany. A może nawet dna.

Narzędziem władzy w prezentowanej futurystycznej krainie (gdzieś niedaleko, niedługo) są media. Ich królem jest główny czarny charakter, Karol Agat. Miernota, która dzięki piekielnemu sprytowi i bezwględności osiągnęła niemal absolutną władzę nad światem. Do szczęścia brakuje mu tylko tytułu prezydenta.

W pewnym sensie w tej karierze pomógł Al Santor, pisarz, noblista, mimo upływu lat i dorastania wnuków, mężczyzna doskonały pod każdym względem - idealnie zdrowy, perfekcyjnie przystojny, głowa rodziny bez wad, w której zgodnie żyją byłe i obecne żony, homoseksualni sekretarze, arcyzdolni potomkowie. Wszystko to w imponującej rezydencji, wypełnionej i antykami, i zdobyczami kosmicznej technologii, będącej tłem najgłośniejszych rautów.

I tło, i bohaterów widzimy w „Wyspie bez dostępu do morza” oczami niezbyt atrakcyjnej malarki Klary, wnuczki Ala, we własnym przekonaniu jedynej rysie na idealnym portrecie rodziny. Stopniowo dzięki niej poznajemy prawdę - noblista cierpi na brak weny, topnieją jego środki na koncie, krewni popadają powoli w obłęd i uzależnienia, przede wszystkim jednak Agat zgłasza się po zapłatę. Lekceważony z początku, wykłada karty na stół. Dostatek i pozycja rodziny były starannie przez niego moderowane - to on wydawał książki pisarza, to on poprzez setki mediów podgrzewał zainteresowanie klanem Santorów, to on pozwalał zarobić i wspierał pozostałych członków familii. I jeśli wydawało im się, że mogą teraz odrzucić jego żądania, to są w - bezpośrednio zagrażającym ich życiu - błędzie.

<!** reklama>Krystyna Lubelska, dziennikarka specjalizująca się w tematyce społeczno-obyczajowej i medialnej, świetnie się w tych dziedzinach porusza. Powieściowe wypadki następują dynamicznie, wszystkie niepokojąco realistyczne groźby zostają spełnione, mamy dziwne uczucie, że to się może dziać tuż za naszymi plecami, niemal z każdym z nas. Aż strach wziąć do ręki kolorową gazetę, by nie zacząć się zastanawiać, czy ci słynni pani X. lub pan Y. z okładki nie są tylko marionetką w czyichś rękach, a za ich uśmiechami nie widać jakiejś przerażającej wyspy bez dostępu do morza...

Nasza ocena: 4/5

Książki tygodnia:

Bestsellery w ogólnopolskiej sieci księgarń „Matras”

  1. Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
  2. Stieg Larsson, Dziewczyna, która igrała z ogniem
  3. Stieg Larsson, Zamek z piasku, który runął
  4. Elisabeth Gilbert, Jedz, módl się, kochaj
  5. Stephenie Meyer, Przed świtem
  6. Katarzyna Grochola, Zielone drzwi
  7. Dan Brown, Zaginiony symbol
  8. Clive Cussler, Meduza
  9. Stephenie Meyer, Zmierzch
  10. Stephenie Meyer, Drugie życie Bree Tanner

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska