Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocne obieranie ziemniaków i karaoke na ludowo - zabawa w Gimnazjum nr 18

Agnieszka Grądzka-Wadych
Podczas Nocy w Gimnazjum posilano się między innymi smacznym swojskim chlebem i pysznymi ciastami z nauczycielskich kuchni
Podczas Nocy w Gimnazjum posilano się między innymi smacznym swojskim chlebem i pysznymi ciastami z nauczycielskich kuchni Jarosław Wadych
Pod hasłem „Raz na ludowo” odbyła się 4. Noc w Gimnazjum, kulturalno-dydaktyczna impreza, przygotowana przez nauczycieli dla uczniów jako nagroda za pracę w I semestrze.

Uczestnicy wydarzenia przenieśli się na jedną noc do wsi Wesołkowo, gdzie odbywały się wybory sołtysa, szukano żony dla rolnika, śpiewano ludowe piosenki. Młodzież wzięła udział w konkursach robienia masła ze śmietany, ubijania piany z jajek, ugniatania kapusty do kiszenia, obierania ziemniaków, a nawet „dojenia krowy”.

Czytaj też: Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Toruniu?

Forma zabawy sprzyjała przyswajaniu wiedzy i zyskaniu praktycznych umiejętności. A nauczyć się można było naprawdę wielu rzeczy. Dziewczęta piekły drożdżówki, robiły wycinanki i ozdoby z koralików. Członkowie Ludowego Klubu Sportowego natomiast, nieustannie dbający o sprawność, wykąpali się w jeziorze (basenie) i prawie przez całą noc rozgrywali mecze na klubowym boisku (w sali gimnastycznej).

- W Nocy w Gimnazjum uczestniczę po raz drugi - powiedział nam Mateusz Błaszczyk z klasy II b. - Dowiedziałem się ciekawych rzeczy. Podoba mi się. Jest fajnie!

- Podczas Nocy w Gimnazjum poznajemy się nawzajem od innej strony niż ma to miejsce w czasie lekcji - wyjaśniła nauczycielka Krystyna Smokowska, główna organizatorka imprezy. - Korzystnie wpływa to na szkolne relacje. W tym roku wsparł nas dział edukacji Muzeum Etnograficznego, wypożyczając rozmaite sprzęty, na przykład do wyrobu masła. Teraz można się z nimi zapoznać.

Zobacz też

Toruński most żelazny został oddany do użytku w 1873 roku. Początkowo był mostem drogowo-kolejowym, jednak jeszcze przed wybuchem I wojny światowej władze kolejowe zdecydowały o jego przebudowie i oddaniu w całości we władanie kolejarzom. Plany te zostały jednak zrealizowane dopiero w latach 30.

Dworce i most kolejowy czekają na remont

- Zależy nam, żeby młodzież wiedziała, jak życie wyglądało kiedyś, by utożsamiała się ze swoimi korzeniami - mówiła Elżbieta Figielska-Pezda, nauczycielka. - Chodzi też o to, by wiedziała, że nic nie robi się samo. Kiedyś zrobienie czegoś kosztowało więcej wysiłku, a rzeczy były rękodziełem. Wytwarzano ich pojedyncze sztuki - nie sprowadzano z zagranicy przedmiotów produkowanych taśmowo, jak to się odbywa dziś.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska