Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego - poszerzy się krąg osób mających do niego prawo

Lucyna Budniewska
Tadeusz Pawłowski / archiwum
Od 1 marca zasiłek pogrzebowy będzie przysługiwał także po śmierci dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Według obecnie obowiązujących przepisów, zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci: ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,   członka rodziny ubezpieczonego lub świadczeniobiorcy - informuje Bożena Maria Wankiewicz, rzecznik prasowy toruńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Za członków rodziny, po których przysługuje zasiłek pogrzebowy, uważa się małżonka, rodziców, dzieci własne, dzieci z drugiego małżonka oraz przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci.

- Od 1 marca 2015 roku, w związku ze zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, rozszerza się krąg osób uznawanych w myśl ustawy za członków rodziny, po śmierci których będzie przysługiwało prawo do zasiłku pogrzebowego. Od tego dnia za członków rodziny będzie się uznawało również dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej, dziadków oraz osoby, nad którymi ustanowiona została opieka prawna - podkreśla Bożena Maria Wankiewicz.

Bez zmian pozostają zasady dotyczące dokumentowania oraz ustalania uprawnień do zasiłku pogrzebowego. A zatem, osobą uprawnioną do odbioru zasiłku pogrzebowego jest osoba, która pokryła koszty pogrzebu. Przysługuje on także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu. W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 zł. W razie jednak poniesienia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż członek rodziny osoby zmarłej lub instytucję,  zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4000 zł.

Zmiana wprowadzona od 1 marca spowoduje też rozszerzenie kręgu osób, które będą mogły uzyskać zasiłek pogrzebowy w kwocie ryczałtowej, nieograniczonej do pokrytych kosztów pogrzebu.

W celu ustalenia prawa do zasiłku pogrzebowego osoba wnioskująca o wypłatę świadczenia jest zobowiązana do złożenia m.in.:

- wniosku o zasiłek pogrzebowy,

- odpisu skróconego aktu zgonu albo odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe,

- wszystkich rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli rachunki zostały złożone w banku – kopii rachunków, potwierdzonych przez bank za zgodność z oryginałem (należy jednak zaznaczyć, że ustawa nie precyzuje, co należy rozumieć przez koszty pogrzebu. Koszty pogrzebu obejmują wydatki odpowiadające zwyczajom panującym w środowisku, do którego zmarły należał),

- dokumentów potwierdzających pokrewieństwo lub powinowactwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska