Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Nowości” prezentują wybrane projekty pod głosowanie w budżecie obywatelskim na lewobrzeżu

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Siłownia przy ul. Rudackiej może zyskać dodatkowe atrakcje. Na zdjęciu ćwiczy na niej Mateusz Urbański
Siłownia przy ul. Rudackiej może zyskać dodatkowe atrakcje. Na zdjęciu ćwiczy na niej Mateusz Urbański Jacek Smarz
Podgórz, Rudak, Stawki - na tych osiedlach stoczy się bój o głosy mieszkańców. Nie można tego powiedzieć o Czerniewicach. Tam wszystko jest już niemal jasne.

Czerniewice jest jednym z trzech osiedli w Toruniu, na których wartość zgłoszonych projektów okazała się mniejsza niż dostępna na ich realizację pula pieniędzy. W praktyce oznacza to, że wszystkie 8 propozycji zostaną zaakceptowane - wystarczy, że każda otrzyma przynajmniej po 1 głosie.
[break]
Najwięcej pieniędzy - 60 tys. zł - trafi na prowadzenie Osiedlowego Ośrodka Integracji Dzieci, Młodzieży i Seniorów. Jak tłumaczą autorzy projektu, takiego miejsca do tej pory w Czerniewicach brakowało. Jego siedzibą będzie prawdopodobnie dom parafialny przy ul. Włocławskiej 256. W ofercie mają się znaleźć m.in. zajęcia i warsztaty kulturalne, plastyczne i sportowe oraz poradnictwo prawne i rodzinne.
Dwa projekty zakładają rozbudowę monitoringu na skrzyżowaniu ulic Łódzkiej i Zdrojowej oraz Włocławskiej i Gardzielewskiego (oba warte po 40 tys. zł). Także u zbiegu ulic Zdrojowej i Włocławskiej zostaną ustawione zewnętrzne stoły do ping-ponga oraz - podwójny - do gry w szachy i w chińczyka (20 tys. zł). Osiedlu Solanki przybędzie natomiast siłownia zewnętrzna (40 tys. zł). Dwa pozostałe projekty przewidują ustawienie ławek przy chodniku na ul. Zdrojowej i ul. Gajowej (12 tys. zł) oraz wiaty przystankowej przy ZS nr 34 (15 tys. zł).

Co z pozostałymi osiedlami, na których dojdzie do rywalizacji? Na Podgórzu (4 zadania) wśród ciekawych propozycji można wymienić budowę sieci siłowni zewnętrznych. Miałyby one pojawić się w trzech miejscach: w parku przy ul. Poznańskiej, na rogu ulic Drzymały i Andersa oraz Akacjowej i Poznańskiej (140 tys. zł).
Drugi interesujący pomysł zakłada dalsze przystosowanie terenów zielonych przy ul. Prüfferów i Iwanowskiej do rekreacji. Nowością miałoby być „Kolorowe podwórko” ze ścianką wspinaczkową i siłownią zewnętrzną, nad którymi czuwałby instruktor (75 tys. zł).
Na Rudaku do wyboru są także 4 zadania. Najtańszym jest organizacja festynu dożynkowego przy kościele na ul. Okólnej (5 tys. zł). Wzdłuż tej ulicy oraz Rudackiej może powstać także ekologiczna ścieżka zdrowia. Ma to być 15 tablic opisujących ważne miejsca (50 tys. zł). Istniejąca już siłownia zewnętrzna przy Rudackiej (między Lipnowską a Rypińską) miałaby zyskać dodatkowe kosze, latarnie i stoły do gier (85 tys. zł).
Na Stawkach (6 pomysłów) najdroższym zadaniem jest budowa odcinka ul. Nenufarów - wraz z chodnikiem i miejscami postojowymi (200 tys. zł). Aż cztery pozostałe propozycje związane są z miejscami rekreacyjno-wypoczynkowymi. Pełna lista projektów jest dostępna na www.torun.pl.

LICZBA ARTYKUŁU
22
- tyle projektów znalazło się na liście do głosowania (w dn. 20-29 czerwca) na lewobrzeżnych osiedlach w ramach nowej edycji budżetu obywatelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska