Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 kwietnia urzędy i izby skarbowe to jeden organizm. Podatnicy mają odczuć poprawę

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Rewolucja objęła cały kraj. W naszym regionie wszystkie skarbówki mają teraz jednego dyrektora - szefa Izby Skarbowej w Bydgoszczy. „Konsolidacja” - takim terminem oficjalnie określa się zmiany, które zaszły od kwietnia na skutek nowelizacji Ustawy o urzędach i urzędach skarbowych.

- Do tej pory mieliśmy w województwie 23 urzędy, a w związku z tym i 23 głównych księgowych, 23 kierowników działów kadr, 23 osoby odpowiedzialne za zarządzanie majątkiem itd. Od kwietnia wszystkie urzędy i Izba Skarbowa w Bydgoszczy to jedna jednostka budżetowa. Z jedną księgowością, jednymi kadrami - tłumaczy Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
[break]
Pracodawcą dla blisko 2,5 tysiąca zatrudnionych w regionalnych skarbówkach osób stała się wspomniana izba. Efektem zmian są, zapowiadane zresztą wcześniej przez wiceministra finansów Jacka Kapicę, przesunięcia kadrowe. Osobom z administracji, których stanowiska zostały zlikwidowane, zostały powierzone inne zadania.

Jednym z celów reorganizacji jest wzmocnienie kadrowe takich oddziałów jak obsługa podatnika, kontrola podatkowa czy egzekucja administracyjna.

Nikt nie został zwolniony

- Cały proces zmian staramy się przeprowadzać bezkonfliktowo. Nikt nie został zwolniony. Żaden z urzędów skarbowych w regionie nie został zlikwidowany - podkreśla Macie Cichański. - Konsolidacji uległy też zakładowe związki zawodowe. Nowe regulaminy pracy były z nimi konsultowane.

Wystarczy zajrzeć jednak na fora internetowe skarbowców, by przekonać się, że reorganizacja nie idzie jak po maśle. Obaw nie brakuje tym bardziej, że kolejne zmiany spodziewane są w przyszłym roku.
Tymczasem tak resort finansów, jak i rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy zapewniają, że zwykły podatnik skorzysta na rewolucji.

- Klienci administracji odczują poprawę pracy urzędów skarbowych w zakresie obsługi podatników poprzez wzrost efektywności ich działania oraz usprawnienie wewnętrznych procesów. Dzięki tym zmianom administracja podatkowa będzie głównie koncentrować się na zadaniach podstawowych i lepiej gospodarować powierzonymi środkami publicznymi - zapewniają.

Polacy polubili e-PIT-y

Tymczasem klientów fiskusa najbardziej interesuje dziś składanie rocznych zeznań podatkowych, albo - kiedy już je złożyli - zwrot nadpłaconego podatku. Na ten, podobnie jak w poprzednich latach, krócej oczekiwać będą ci, którzy PIT-owali elektronicznie.
Choć szczyt rozliczeniowy dopiero przed nami, to już widać, że elektroniczne PIT-owanie pobije kolejny rekord. W całym kraju przez pierwszy kwartał rozliczeń podatku od dochodów za 2014 r. internetem wysłano do urzędów skarbowych ponad 4,4 mln zeznań. W zeszłym roku w tym samym momencie takich rozliczeń wysłano 3,1 mln.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska