Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od lipca nowe karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Toruńscy strażnicy miejscy sprawdzają, czy parkujący na miejscach dla osób niepełnosprawnych nie łamią przepisów
Toruńscy strażnicy miejscy sprawdzają, czy parkujący na miejscach dla osób niepełnosprawnych nie łamią przepisów Grzegorz Olkowski
- Wydrapują datę ważności albo tak sprytnie umieszczają kartę za szybą samochodu, że tej daty z zewnątrz nie widać – twierdzi nasz Czytelnik (nazwisko do wiadomości redakcji).

A chodzi o karty parkingowe, uprawniające niepełnosprawnych do stawiania samochodu w miejscach, gdzie dla innych kierowców to niedozwolone.
[break]
- Mam taką kartę, ale nie zawsze mogę z niej skorzystać, bo miejsce jest zajęte przez samochód, w którym widać dokument z zasłoniętą datą. Czy ktoś to kontroluje? - pyta Czytelnik i dodaje, że zna kogoś, kto używa karty parkingowej swojego... zmarłego dziadka.
- Sprawdzamy uprawnienia do posługiwania się kartą parkingową dla osoby niepełnosprawnej i to, czy taka karta wykorzystywana jest zgodnie z przepisami - zapewnia Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy toruńskiej Straży Miejskiej. - Naruszający te przepisy musi liczyć się z mandatem.
Rzecznik municypalnych podkreśla też, że wspomniane przez Czytelnika wydrapywanie daty, czyli dokonywanie zmian w dokumencie, to przestępstwo, o którym powiadamiana jest policja. A jeśli ktoś posługuje się nieswoją kartą, mamy do czynienia z wykroczeniem.
Wkrótce nieuczciwym będzie trudniej manipulować kartami parkingowymi.
- Będą zmiany - zapowiada Izabela Miłoszewska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. - Karty teraz wykorzystywane będą ważne tylko do końca listopada. Od 1 lipca rozpoczniemy wydawanie nowych. Nie ma jeszcze rozporządzeń wykonawczych, ale to będą zupełnie inne karty, przyznawane na nowych zasadach. Mniej osób będzie mogło się o nie ubiegać. Zostaną uregulowane kwestie zwrotu karty po śmierci uprawnionego do niej.
Dyr. Miłoszewska dodaje, że do tej pory jej wydział wyrywkowo sprawdzał, w konsultacji z wydziałem ewidencji, czy użytkownik karty żyje, a nowe przepisy tę kwestię uregulują tak, że nie powinno dochodzić do tego typu nadużyć. Na czym będą polegały nowe zasady? Organem wydającym kartę parkingową będzie przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Kartę będzie można uzyskać najwyżej na pięć lat (instytucje opiekujące się niepełnosprawnymi - na trzy lata). Karty będą figurowały (od 4 stycznia 2016) w spisie, który będzie częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ci zaś, którzy będą posługiwali się kartą bezprawnie, na przykład używając dokumentu kogoś zmarłego, będą musieli się liczyć z karą w wysokości 2 tysiące złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska