Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpis aktu stanu cywilnego można uzyskać w dowolnym USC [PRAWNIK RADZI]

red
Urząd Stanu Cywilnego w Toruniu
Urząd Stanu Cywilnego w Toruniu Adam Zakrzewski
Zmarła moja siostra, która powołała mnie do dziedziczenia na podstawie testamentu. Chcę zacząć postępowanie spadkowe, ale mam problem z uzyskaniem aktów USC rodzeństwa - pisze Czytelnik. Porad udziela Mariusz Lewandowski, adwokat z Torunia.

- Nie wiem, gdzie siostry zawarły związek małżeński oraz gdzie urodziły się dzieci moich zmarłych braki. W jaki sposób ustalić, do których urzędów stanu cywilnego zwrócić się o akty? - pyta Czytelnik.

Odpowiada Mariusz Lewandowski, adwokat z Torunia.

- Akty stanu cywilnego będą niezbędne do przeprowadzenia postępowania spadkowego, niezależnie, czy będzie to stwierdzenie nabycia spadku przed sądem, czy też poświadczenie dziedziczenia przed notariuszem. W obu przypadkach konieczne będzie złożenie przez wnioskodawcę do sądu lub do dyspozycji notariusza aktów stanu cywilnego - wszystkich spadkobierców ustawowych oraz spadkodawcy, w tym aktu zgonu spadkodawcy, aktów urodzenia jego rodzeństwa i rodziców lub dzieci (i ewentualnie aktów małżeństwa - żeńskich członków rodziny dla wykazania zmiany nazwiska).

Zobacz też: Co wiemy po roku od zniknięcia Remigiusza Baczyńskiego

Może się pojawić problem, jaki ma autor pytania, który nie ma pełnej wiedzy o miejscu urodzenia swoich krewnych czy miejsca zawarcia związków małżeńskich przez swoje siostry lub córki swoich braci lub sióstr. W obecnym stanie prawnym cytowana wątpliwość nie jest aktualna, a odpowiedź na postawione pytanie jest prosta. Spadkobierca może wystąpić do jakiegokolwiek USC.

Usługa wydawania odpisów aktów stanu cywilnego jest odmiejscowiona, co oznacza tyle, że spadkobierca może złożyć wniosek w tym zakresie w wybranym przez siebie urzędu stanu cywilnego (np. USC najbliżej jego miejsca zamieszkania). Co istotne, spadkobierca nie musi uzasadniać swojego wyboru konkretnego USC załatwienia jego wniosku o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego.

Wydanie odpisu aktu stanu cywilnego jest odpłatne. Opłata opiewa na kwotę 22 zł za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny) i 33 zł za odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Wnioskodawca jest zwolniony od uiszczenia opłat w sytuacji, gdy występuje o wydaniu odpisu aktu stanu cywilnego w celu uzyskania dowodu osobistego lub paszportu, świadczenia socjalnego, świadczenia z zakresu pomocy społecznej, alimentów, przyznania opieki, kurateli, adopcji.

**

Przeczytaj również:

Tych gwałcicieli szuka cała Polska

**

Odpis może uzyskać osoba, której akt dotyczy, jak i jej małżonek, inna osoba z bliskiej rodziny osoby, której dotyczy akt (np. rodzic, dziadek, babcia, dziecko, wnuk, prawnuk, rodzeństwo), jak i osoba, która wykaże interes prawny w uzyskaniu odpisu. Czyli - uzasadni interes, który wynika z przepisów i przedstawi odpowiednie dokumenty - np. pisemne zobowiązanie sądu. Odpis uzyskają też sąd, prokurator i organy państwowe, gdy ma to związek z realizacją zadań publicznych.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska