Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ona nie lubi ruchu

Anita Etter
Dzisiaj Światowy Dzień Osteoporozy. O metodach leczenia tej choroby i profilaktyce rozmawiamy z Andrzejem Reetzem, ordynatorem oddziału urazowo-ortopedycznego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Dzisiaj Światowy Dzień Osteoporozy. O metodach leczenia tej choroby i profilaktyce rozmawiamy z Andrzejem Reetzem, ordynatorem oddziału urazowo-ortopedycznego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 174250" sub="Ordynator Andrzej Reetz: - Ważne jest obciążanie kości poprzez ruch / Fot. Anita Etter">Mówi się, że osteoporoza jest chorobą cywilizacji, bo przestaliśmy się ruszać. Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie?

Tak. Dowodem na to jest fakt, że Murzyni, którzy żyją poza Afryką na przykład w Stanach Zjednoczonych mają osteoporozę. Kiedyś uważano, że nie jest to schorzenie rasy czarnej, a dotyczy tylko razy żółtej i białej. Dzisiaj jednak Murzyni amerykańscy cierpią na osteoporozę, bo mają mało ruchu. Poza tym choroba ta dotyczy głównie kobiet bo hormony męskie i hormony żeńskie, które funkcjonują tylko do czasu menopauzy, chronią w sposób naturalny przed zanikiem tkanki kostnej, a mówiąc najprościej przed zawartością kości w kości. Na pewno zachorowalności na osteoporozę sprzyjają takie czynniki jak brak ruchu, palenie papierosów czy picie kawy i herbaty. Bardzo często też osteoporoza jest przekazywana genetycznie u kobiet, które są wątłej budowy ciała. Osteoporoza to nie jest nic nowego. Dawniej mówiliśmy o wdowim garbie. Kobiety, które dożywały sędziwego wieku na skutek mikrozłamań czy też złamań osteoporotycznych kręgosłupa i obniżenia wysokości kręgów stawały się niższe i przygarbione. To z tego powodu, że przy osteoporozie do większych złamań częściej dochodzi w przedniej części kręgosłupa i automatycznie następuje przodopochylenie.

<!** reklama>Czy można ustrzec się przed osteoporozą stosując dietę bogatą w wapń?

Nawet zjedzenie kilograma wapnia nie uchroni od osteoporozy ponieważ trzeba umieć wapń zagospodarować, rozłożyć, poprzez ruch. W przeciwnym wypadku wapń tylko przeleci przez organizm. Ważne też jest wchłanianie wapnia. To grawitacja powoduje, że nasze kości są mocne. gdybyśmy żyli w kosmosie, w próżni, w nieważkości nasze kości byłyby giętkie. Dlatego tak ważne jest obciążanie kości poprzez ruch.

Czy choroby nabyte wpływają na osteoporozę?

Najczęściej osteoporoza dotyka osoby przewlekle przyjmujące sterydy oraz przewlekle dializowane, które mają ubytki tkanki kostnej związane z niewydolnością nerek. Osteoporoza rozpoznawana u kobiet jest po prostu osteopenią (ubytek tkanki kostnej bez towarzyszących złamań), związaną z okresem starzenia się. Jest to zjawisko groźne, bo dochodzi do złamań w obrębie szyjki kości udowej, w obrębie kręgów i w obrębie nasady bliższej kości ramiennej i nasady dalszej kości promieniowej. To najczęstsze złamania osteoporotyczne. Koszty leczenia tych złamań są olbrzymie, sięgające setek milionów złotych.

- Jaką stosować profilaktykę?

- Przyjmując pewne leki i substytuty hormonozastępcze. Bardzo dobrym lekarstwem na osteoporozę jest też aktywność płciowa, która ma wpływ na gospodarkę hormonalną. Najlepszą profilaktyką jest ruch na świeżym powietrzu, nawet spacery z psem. Poza tym warto przyjmować wapń, witaminę D3 i bisfosfoniany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska