Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Operacje" mózgu w trójwymiarze nagrodzone Grand Prix

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Dwóch informatyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu triumfowało na najważniejszych targach wynalazczości w Europie. Za komputerowy program do „operowania” w 3D dostali w Brukseli Grand Prix.

<!** Image 3 align=none alt="Image 224882" sub="Dzięki wynalazkowi informatyków z UMK, Andrzeja Rutkowskiego i Michała Chlebieja, dane z rezonansu magnetycznego
i tomografu komputerowego przetwarzane są na konkretne obrazy trójwymiarowe, np. czaszki [Fot.: Grzegorz Olkowski]">Dwóch informatyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu triumfowało na najważniejszych targach wynalazczości w Europie. Za komputerowy program do „operowania” w 3D dostali w Brukseli Grand Prix.

To wielka szansa, że wynalazek nie trafi do szuflady. Dr Michał Chlebiej i doktorant Andrzej Rutkowski z Instytutu Matematyki i Informatyki UMK są na ustach tych, którzy specjalizują się w obrazowaniu medycznym.

W naukowej kooperacji z anatomami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pracowali nad konkretnym problemem medycznym.

- Lekarze mają kłopot z pełnym obrazowaniem naczyń krwionośnych w mózgu w miejscach, które są otoczone strukturami kostnymi - mówi dr Chlebiej. Badanie rezonansem magnetycznym daje dokładny obraz, nie pokazuje jednak układu kości. Z kolei badanie tomografem pokazuje układ kostny, ale nie krwionośny.

<!** reklama>

Informatycy z UMK stworzyli program komputerowy, który łączy dwa obrazy, dając jeden pełen w trójwymiarze - każdej części ciała, nie tylko mózgu. Na ekranie komputera można zmieniać struktury, np. „wycinać” kości, a potem podglądać etapy symulowanej operacji podczas trójwymiarowego pokazu przekazywanego przez okulary. Objętość danych odtwarzających „operację” jest tak niewielka, że może być przesyłana e-mailem. To daje ogromne możliwości konsultacji i diagnozowania na odległość.

Na Światowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli pomysł zdobył główną nagrodę, pokonując 229 wynalazków. Jury doceniło nowatorskie połączenie medycyny i nowoczesnych technologii.

Zeszłoroczny, również polski zwycięzca Grand Prix, przyznał w rozmowie z informatykami, że nagroda otworzyła mu drzwi do komercjalizacji wynalazku. Jak będzie z toruńskim sukcesem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska