Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby po 50. roku życia nie mają lekko na rynku pracy

Sonia Gruszka
Już w ogłoszeniach pracodawcy określają wiek poszukiwanej osoby. Najczęściej 25-35 lat. Podczas rozmów starsi, mimo że bardziej doświadczeni, przegrywają z młodszymi.

Już w ogłoszeniach pracodawcy określają wiek poszukiwanej osoby. Najczęściej 25-35 lat. Podczas rozmów starsi, mimo że bardziej doświadczeni, przegrywają z młodszymi.

<!** Image 3 align=none alt="Image 211227" sub="Pracownik powyżej 50. roku życia wiąże się ze stereotypem kogoś doświadczonego, ale też nieposzerzającego swych umiejętności. Pracodawcy boją się częstych zwolnień lekarskich i wieku ochrony przedemerytalnej Fot. Thinkstock">

Kodeks pracy zabrania dyskryminacji ze względu na m.in. wiek, płeć czy niepełnosprawność. W praktyce jednak wszystko wygląda zupełnie inaczej.

Do przejawów dyskryminacji dochodzi również u pracujących osób w wieku 50 plus. - Mój pracodawca wysyła na szkolenia młodsze koleżanki, choć ja pracuję w firmie dłużej i też chciałabym się rozwijać. Wciąż lubię swoją pracę i nie czuję wypalenia zawodowego. Mam jednak wrażenie, że moje kierownictwo sądzi inaczej - mówi nasza Czytelniczka, która pracuje w zawodzie księgowej i ma 54 lata.

Niemal każde ogłoszenie oferuje „pracę w młodym zespole”. Pracodawcy często określają mile widziany wiek 25, 30, 35 lat. Jeśli już oferta adresowana jest dla osób w wieku od 45 lat wzwyż, to na liście wymagań znajdują się np. emerytura wojskowa czy grupa inwalidzka. W najtrudniejszym położeniu są osoby, które zbliżają się do wejścia w okres ochronny, tj. 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pracodawcy nie chcą tych osób zatrudnić w obawie, że nie będą mogli wypowiedzieć im umowy, jeśli nie sprostają one zadaniom.

W urzędzie wiek się nie liczy

Jeśli osoba bezrobotna poszukuje pracy za pośrednictwem urzędu, powinna pamiętać, że tutaj nikt nie może zastrzec grupy wiekowej, do której adresuje ofertę. - Wszystkie oferty trafiające do PUP są dostępne dla każdego zarejestrowanego, bez względu na wiek - powiedział Ryszard Maciejewski, zastępca dyrektora PUP w Bydgoszczy. Urząd ma do dyspozycji ponad 11 milionów złotych na programy pomocowe, szkolenia, staże i aktywizację zawodową. Pracodawcy, którzy utworzą stanowisko pracy dla osoby w wieku powyżej 50. roku życia, mogą ubiegać się o zwrot kosztów.

Pracodawcy oboją się też doświadczenia osób w średnim wieku, często przewyższającego umiejętności kierowników. Osoby po 50. są dyskryminowane (podobnie jak kobiety ciężarne) ze względu na potencjalne ryzyko częstszych zwolnień lekarskich. Wydajność w pracy wraz z wiekiem spada. Pracownik umysłowy po 50. czy 60. roku życia wciąż musi być odporny na zmiany i zaangażowany w swój rozwój, z kolei pracownik fizyczny z wiekiem traci sprawność i zdrowie.

<!** reklama>

Szansa na zatrudnienie czeka również za granicą. - Patrząc na zainteresowanie ofertami pracy z zagranicy, nie widać znaczących różnic między młodszymi a starszymi bezrobotnymi - powiedziała Aneta Boniek-Lewandowska, doradca do spraw programu EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu. - Wiedzą, doświadczeniem zawodowym i wykształceniem idealnie pasują do oczekiwań pracodawców. Jedynym, co może dyskwalifikować osoby po 50., jest brak znajomości języka obcego.

W tym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach. Stanowi ona m.in. o wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn (dotąd było to 60 lat dla kobiet i 65 roku życia dla mężczyzn). Proces wydłużania wieku emerytalnego będzie przebiegał stopniowo. Pierwszy rocznik mężczyzn, który będzie pracował do 67 roku życia, to 1953. Przejdą oni na emeryturę w 2020 r. Natomiast pierwszym rocznikiem kobiet będzie 1973 (urodzone po 30 września). Panie te przejdą na emeryturę w 2040 r.

Ochrona wciąż działa

Wciąż obowiązuje przepis o ochronie przedemerytalnej. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, jeżeli spełnione łącznie są dwa warunki: cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego i okres zatrudnienia, umożliwiający uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem wieku emerytalnego. Osoby, które w chwili wejścia w życie ustawy znajdowały się w okresie ochronnym, skorzystają z niego dłużej. To kobiety urodzone od 1953 do 1956 roku i mężczyźni urodzeni od 1948 do 1951 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska