Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarci na historię, tradycję i naturę, czyli terapeutyczna i sentymentalna podróż

Krzysztof Lietz
izba  historii  i tradycji  przywoływała wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to powszechnie używano  takich sprzętów, jak prezentowane w niej eksponaty
izba historii i tradycji przywoływała wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to powszechnie używano takich sprzętów, jak prezentowane w niej eksponaty Nadesłana - Starostwo powiatowe w Toruniu
Koniec roku to czas wszelkiego rodzaju podsumowań. Tydzień temu pisaliśmy o Akademii Zdrowego Odżywiania, dziś o projekcie „ Powróćmy jak za dawnych lat...”

Projekt „Powróćmy jak za dawnych lat - Otwarci na historię, tradycję i naturę” był współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tegoroczne spotkania mieszkańców domów pomocy społecznej i uczestników środowiskowych domów samopomocy z przeszłością, dziedzictwem kulturowym regionu oraz przyrodą można uznać za bardzo udane. Każda wycieczka była okazją nie tylko do odkrywania nieznanych miejsc i zdobywania wiedzy oraz nowych umiejętności, ale przede wszystkim wyzwoliła u podopiecznych mnóstwo pozytywnych emocji i wspomnień związanych z dzieciństwem i młodością.

Okazją do wysłuchania wspomnień oraz opinii i oceny efektów projektu będzie uroczyste jego podsumowanie planowane jeszcze w grudniu. Jak cały projekt, także ta uroczystość będzie miała charakter biesiadny, nawiązujący do obrazu polskiej wsi.

Podczas realizacji projektu „Powróćmy jak za dawnych lat - Otwarci na historię, tradycję i naturę” jego uczestnicy odwiedzali różne ciekawe miejsca, nie tylko w naszym powiecie. Byli w Osadzie Karbówko (gmina Ciechocin), zwiedzali Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w podtoruńskim Grębocinie, w Gościńcu „Smaki Świata” w Wilczych Kątach (gmina Czernikowo), uczestniczyli w warsztatach tradycyjnego wypieku chleba, a wycieczka do Osady Archeologicznej w Biskupinie przeniosła uczestników projektu w odległe czasy. Uczestniczyli też w zajęciach edukacyjnych w Wiejskim Gospodarstwie Edukacyjnym BabaLuda w Parowie Falęckiej (gmina Chełmno). Oglądając liczne eksponaty zgromadzone w Regionalnej Izbie Historii i Tradycji w Łysomicach i słuchając kustosza Izby Adama Kozłowskiego zwiedzający przenieśli się w czasy swojego dzieciństwa.

Spod Ekranu: Na Karuzeli Życia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska