Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pensja to nie wszystko

Tomasz Skory
Google.com
Znalezienie wykwalifikowanego pracownika i przywiązanie go do firmy to niełatwe zadanie. Pracodawcy, którzy poszukują najlepszych specjalistów, muszą im zaoferować coś więcej niż wysoką pensję i coś więcej niż oferuje konkurencja.

Na dzisiejszym rynku pracy to pracownicy coraz częściej dyktują warunki zatrudnienia, a firmy stają na głowie, by ich do siebie przyciągnąć. - Każde solidne przedsiębiorstwo spełni podstawowe warunki: dobra płaca, pakiet ubezpieczeń i pewność zatrudnienia. Dlatego potencjalny pracownik szuka czegoś więcej - zwraca uwagę Anita Nowak w raporcie dla agencji PR Expert.

Dotyczy to szczególnie wykwalifikowanych pracowników z branży IT. Dla specjalistów z najwyższej półki kwestia wynagrodzenia, po osiągnięciu pewnego pułapu, często schodzi na dalszy plan. Pracownicy szukają tzw. wartości dodanej, dzięki której praca w danym miejscu stanie się atrakcyjniejsza. Do niedawna takimi dodatkami były służbowy samochód, telefon i komputer, z których można było korzystać również w celach prywatnych. Dziś wymagania są jednak znacznie większe.

Czego chcemy, co dostajemy?

Opieka medyczna, karnety na siłownię czy zniżki w punktach partnerskich to w dużych firmach już standard. Najszybciej rozwijające się korporacje na świecie, takie jak Google, Facebook czy Microsoft, kuszą potencjalnych pracowników dostępem do najnowocześniejszego sprzętu, bezpłatnymi posiłkami, ubezpieczeniem dla całych rodzin, a nawet pokojami rozrywki, w których można się zrelaksować w przerwie od pracy. Na zachodzie na popularności zyskuje też turystyka motywacyjna. Wyjątkową kreatywnością wykazują się przy tym szefowie amerykańskiego oddziału Samsunga, fundujący najlepszym pracownikom loty helikopterami, wyścigi drogimi autami lub wizyty w kasynach.

Jak to wygląda na naszym lokalnym rynku? O takich atrakcjach w pracy możemy na razie pomarzyć. Jak wynika z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2015 roku”, tylko 68 proc. przebadanych Polaków deklaruje, że przysługują im dodatkowe korzyści w miejscu zatrudnienia. W mikroprzedsiębiorstwach na takie świadczenia liczyć może zaledwie 31 proc. pracowników, zaś w największych zakładach aż 87 proc., przy czym znacznie częściej benefity dotyczą osób zatrudnionych w firmach z obcym kapitałem.

Największe grono pracowników w ramach dodatkowych świadczeń ma możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Pakiet podstawowy przysługuje 48 proc. badanych, pakiet rozszerzony zaś 45 procentom. Taki sam odsetek deklaruje, że pracodawca umożliwia zatrudnionym bezpłatne korzystanie z siłowni lub klubów fitness. Na dalszych miejscach znalazł się służbowy sprzęt, dojazdy i inne dodatki, których łączna wartość w większości przypadków nie przekracza 200 zł miesięcznie. Taką kwotę deklaruje 49 proc. ankietowanych.

- W badaniu zapytaliśmy pracowników nie tylko o to, jakie benefity otrzymują, ale jakie chcieliby otrzymywać - informuje Kinga Tapa z Sedlak & Sedlak. - Jak się okazuje, zdecydowanie najbardziej pożądana jest specjalistyczna opieka medyczna. 51 proc. ankietowanych wskazało ten benefit jako najbardziej atrakcyjny. Na drugim miejscu znalazły się karnety na siłownie i kluby fitness - 28 proc., a na trzecim - samochód służbowy do użytku prywatnego - 24 proc.

Z kraju i zagranicy

Nie od dziś wiadomo, że na atrakcyjność miejsca pracy znaczący wpływ ma też jego lokalizacja, dlatego wiele firm, zwłaszcza tych ze znacznym kapitałem, otwiera swoje biura w centrach miast i przy głównych szlakach komunikacyjnych. Jednak nie tylko łatwy dojazd i dostępność miejsc parkingowych ma znaczenie przy wyborze idealnej lokalizacji. Pracownicy jeszcze uważniej niż sami pracodawcy zwracają uwagę na takie elementy, jak odległość do obiektów handlowych, dostęp do instytucji kultury i nauki, a nawet obecność zieleni.

- Z lokalizacją mamy akurat problem, bo nie brakuje w naszym kraju regionów znacznie atrakcyjniejszych pod tym względem od naszego. Nie ma u nas choćby wyższych uczelni, które swoim prestiżem przyciągałyby do nas młodych ludzi, a to wśród nich wiele firm poszukuje swoich pracowników - zauważa Mirosław Ślachciak, prezes organizacji „Pracodawcy Pomorza i Kujaw”. - Odrębny temat to pracownicy zagraniczni, których u nas nie brakuje. W ich przypadku większe znaczenie ma jednak nie wartość dodana, tylko sam czynnik ekonomiczny.

W naszym województwie nie brakuje jednak przedsiębiorstw, które potrafią przyciągnąć do siebie młodych ludzi zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wśród tych, które świecą przykładem przy rekrutacji wysoko wykwalifikowanych pracowników, Mirosław Ślachciak wymienia Pojazdy Szynowe PESA, Belma Accessories Systems, SPX Flow Technology Poland i Atos Global Delivery Center.


W holenderskim oddziale Google stworzono ścieżkę rowerową w biurze

IT i farmacja

Bydgoszcz przyciąga głównie informatyków. Mieszczą się tu siedziby takich firm, jak Mobica, SDL i Alcatel-Lucent, spośród których największym pracodawcą jest wymieniony wyżej Atos. Grupa zatrudnia ponad 4 tys. osób i od lat wymieniana jest w czołówce firm przyjaznych pracownikom. W tym roku Great Place to Work Institute już po raz czwarty z rzędu przyznał Atosowi certyfikat „Najlepszego Miejsca Pracy”, a w rankingu polskich firm zatrudniających powyżej 500 pracowników, umieścił korporację na piątym miejscu.

- Nasi pracownicy jako wyróżnik wskazują przyjazną atmosferę, ogromne możliwości rozwoju, a także bogaty pakiet benefitów. Dbamy nie tylko o podstawy, takie jak umowa o pracę czy wynagrodzenie płatne w terminie. Osobom zatrudnionym gwarantujemy pakiet świadczeń socjalnych, w tym możliwość pracy zdalnej, dodatkowe ubezpieczenie, opiekę medyczną, dofinansowanie dojazdów do pracy, pakiet relokacyjny, czy dofinansowanie do sportu i rekreacji. W Atos stawiamy na „work-life balance”, dlatego wspieramy także indywidualne inicjatywy pracowników, którzy angażują się w różne akcje społeczne i charytatywne - wylicza Kinga Bloch, Human Resources Director w Atos Polska Global Delivery Center.

W Toruniu do największych pracodawców należą z kolei koncerny farmaceutyczne. TZMO SA zatrudniają przeszło 6 tys. osób, grupa NEUCA prawie 4 tys. Jest to branża, która nie mogłaby istnieć bez wykwalifikowanych pracowników, dlatego firmy prześcigają się w pomysłach, jak ściągnąć do siebie najlepszych specjalistów.

- Dla pracowników równie ważna jak praca, jest to jak się w niej czują. To dla nich przygotowujemy wsparcie poprzez ciągły rozwój, dofinansowywanie nauki i specjalistyczne szkolenia. Poza wynagrodzeniem oferujemy możliwość przystąpienia do pracowniczego programu emerytalnego, jak również możliwość objęcia pracownika systemem opieki medycznej. Dodatkowo umożliwiamy dofinansowanie do wypoczynku i udziału w wydarzeniach kulturalnych oraz pożyczki remontowe i mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach. Każdego roku zaskakujemy dzieci paczkami świątecznymi, stawiamy także na zdrowie i aktywność sportową. Nasi pracownicy żeglują z Klubem Żeglarskim Bella i stają do rywalizacji w corocznej Olimpiadzie Sportowej Grupy TZMO - informuje dział HR Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych.

Specjaliści w zarodku

Tam gdzie ciężko o specjalistów, firmy same dbają o to, by wyszkolić swoje przyszłe kadry. Większość dużych przedsiębiorstw prowadzi warsztaty i seminaria dla młodych ludzi, spośród których rekrutuje później swoich pracowników. Bezpłatne szkolenia może nie przynoszą natychmiastowego zysku, ale w dłuższej perspektywie jest to inwestycja, która zwraca się z nawiązką.

- Wiemy, jak ważne jest doświadczenie w starcie zawodowym młodych ludzi, dlatego nasi specjaliści dzielą się z nimi wiedzą podczas organizowanych przez cały rok praktyk studenckich i absolwenckich. Niektórzy z naszych studentów zostają u nas na dłużej i dzięki zdobytemu doświadczeniu samemu stają się specjalistami - dodaje dział HR TZMO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Pensja to nie wszystko - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska