Pieniądze za cerkiew Św. Mikołaja

Pieniądze za cerkiew Św. Mikołaja

Anna Majchrowicz

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Odszkodowania za wywłaszczoną część placu Wolności we Włocławku domaga się prawosławny arcybiskup łódzki i poznański.

Odszkodowania za wywłaszczoną część placu Wolności we Włocławku domaga się prawosławny arcybiskup łódzki i poznański.


Władze Włocławka zapewniają, że nie ma podstaw do uwzględnienia roszczeń. To kolejna sprawa tego rodzaju. Przed Komisją Regulacyjną do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich trwają nadal postępowania dotyczące żądania zwrotu 95 kamienic i placów położonych w śródmieściu Włocławka, głównie przy ul. 3 Maja, Królewieckiej, Cyganka, Kościuszki.


- Ta sprawa wiąże nam ręce, dopóki bowiem sytuacja nie zostanie wyjaśniona, zawieszone muszą pozostać wszelkie postępowania administracyjne, dotyczące tych nieruchomości - wyjaśnia Józef Mazierski, zastępca prezydenta Włocławka.


Tymczasem do Urzędu Miasta dotarło zawiadomienie o wszczęciu kolejnego postępowania regulacyjnego. Tym razem prawosławny arcybiskup łódzki i poznański domaga się odszkodowania za cerkiew św. Mikołaja oraz za cmentarz. - Włocławska świątynia była jedną z najpiękniejszych w Polsce, bardzo przypominała katedrę patriaszą w bułgarskiej Sofii - napisał we wniosku do Komisji Regulacyjnej do spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prawosławny arcybiskup łódzki i poznański. - Zabrano też cmentarz. Rekompensata będzie zabezpieczeniem dalszego bytu naszej parafii.


Cerkiew stała na Nowym Rynku, dzisiejszym placu Wolności. Z materiałów historycznych wynika, że służyła ludności prawosławnej do wybuchu pierwszej wojny światowej.


Po przejęciu przez władze niemieckie stopniowo uległa dewastacji. 11 maja 1922 roku nieznany sprawca podłożył ładunek wybuchowy, powodując w cerkwi duże zniszczenia. W 1925 roku świątynię rozebrano.


- Wniosek został skierowany do komisji regulacyjnej 28 czerwca 2006 roku, a więc po terminie - wyjaśnia Józef Mazierski, zastępca prezydenta Włocławka. - Według ustawy z 4 lipca 1991 roku, o stosunku państwa do polskiego autokefalicznego kościoła prawosławnego termin ten upłynął 29 lipca 1993 roku. Roszczenia nie zgłoszone w terminie wygasają.


W piśmie skierowanym do komisji wiceprezydent podkreślił, że wniosek nie spełnia także innych wymogów ustawowych.


Nie podano w nim, między innymi, powierzchni nieruchomości, nie dołączono dokumentów zaświadczających, że kościelna osoba prawna władała tymi nieruchomościami.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo