Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że pierwsza dama zapewniła o polsko–ukraińskiej solidarności i gotowości do kontynuowania działań pomocowych. – Przyjechałam tutaj przede wszystkim, by wesprzeć Państwa i zapewnić, że Polska o Was pamięta nie tylko kiedy dzieje się dobrze, ale pamięta przede wszystkim, kiedy znaleźliście się w tak niewyobrażalnie trudnej sytuacji. Będziemy pomagać tak długo, jak będzie trzeba – powiedziała Pierwsza Dama. – Polska o Was pamięta przede wszystkim, kiedy znaleźliście się w tak niewyobrażalnie trudnej sytuacji – mówiła.
Kancelaria Prezydenta RP podkreśla, że od lat, we współpracy z MSZ i podmiotami zewnętrznymi, prowadzi pod patronatem pary prezydenckiej akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Skierowana jest ona do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich. Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców tego kraju.
– Prócz otuchy, którą chcemy w Państwa wlać, przyjechaliśmy również z konkretną pomocą, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne są tu potrzeby – akcentowała pierwsza dama.
– W swojej działalności wspierają Państwo osoby potrzebujące, osoby starsze, samotne i chore oraz te, dla których los okazał się mniej łaskawy, za co jestem ogromnie wdzięczna i chylę czoła za wszystkie działania, jakie podejmujecie. Mam nadzieję, że ta przywieziona przez nas pomoc będzie pewną ulgą w tej okropnej sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy Ukrainy się znaleźli – stwierdziła małżonka prezydenta. – Mam nadzieję, że ta przywieziona przez nas pomoc będzie pewną ulgą w tej okropnej sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy Ukrainy się znaleźli – dodała.
Kancelaria Prezydenta RP podkreśliła, że od chwili wybuchu wojny, zorganizowała i wysłała do Ukrainy kilkadziesiąt transportów z tonami żywności, w tym żywności energetycznej, środków czystości, chemii gospodarczej, produktów dla dzieci, a także produktów leczniczych i suplementów, koców, kołder, ręczników, odzieży oraz obuwia dla mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości.
W czwartek w Kamieńcu Podolskim Agata Kornhauser–Duda zapewniła, że pomoc płynie od wszystkich Polaków, zarówno mieszkających w kraju, jak na całym świecie. – Mieliśmy okazję z ministrem Kwiatkowskim spotkać się w USA z Polonią amerykańską i wiemy jak wiele pomocy płynie również od nich. Także dzięki wsparciu Polonii z całego świata my możemy wysyłać pomoc humanitarną tutaj, do Ukrainy – zaznaczyła. – Chciałabym wyrazić wielkie uznanie i szacunek przede wszystkim za to, że Państwo dokładają wszelkich starań, by podtrzymywać polskość tutaj w Ukrainie, kultywować polskie tradycje, polską kulturę i by uczyć młode pokolenie języka polskiego – dodała.
Pierwsza dama podkreśliła, że spotkanie odbywa się w bardzo szczególnym momencie, tuż przed obchodzonym 2 maja Dniem Polonii i Polaków Za Granicą. – Z tej okazji chciałabym wyrazić wielkie uznanie i szacunek przede wszystkim za to, że Państwo dokładają wszelkich starań, by podtrzymywać polskość tutaj w Ukrainie, kultywować polskie tradycje, polską kulturę i by uczyć młode pokolenie języka polskiego. Dziękuję za upowszechnianie wiedzy o Polsce, ale bardzo dziękuję też za to, że jesteście Państwo najlepszymi ambasadorami Polski tutaj w Ukrainie – zaręczyła.
Następnie małżonka prezydenta odbyła spotkanie z biskupem kamieniecko–podolskim, Leonem Maksymilianem Dubrawskim. Rozmowa dotyczyła pomocy humanitarnej organizowanej przez polskie duchowieństwo, sytuacji w Ukrainie i potrzebach jej mieszkańców. Pierwsza dama omówiła też działania Polski, zarówno na szczeblu dyplomatycznym, jak również aktywności oddolne, organizowane przez wszelkiego rodzaju organizacje, instytucje i zwykłych ludzi, którzy na uciekających przed wojną sąsiadów otworzyli swoje serca i drzwi swoich domów.
W trakcie wizyty pierwsza dama i minister Adam Kwiatkowski odwiedzili katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim oraz Kościół pw. św. Mikołaja, gdzie modlili się o pokój dla Ukrainy.