Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy PSZOK na lewym brzegu Wisły

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Torunianie mieszkający na lewobrzeżu mają teraz swój własny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - przy ul. Dwernickiego 15. Na zdjęciu Arkadiusz Gołębiewski, kontroler usług w PSZOK-u
Torunianie mieszkający na lewobrzeżu mają teraz swój własny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - przy ul. Dwernickiego 15. Na zdjęciu Arkadiusz Gołębiewski, kontroler usług w PSZOK-u Grzegorz Olkowski
Po perturbacjach związanych z wyborem odpowiedniej lokalizacji, w Toruniu otwarty został drugi w mieście PSZOK. Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Kociewskiej dołącza kolejny, przy ulicy Dwernickiego.

[break]
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsce, w którym przyjmowane są odpady powstające wyłącznie w gospodarstwach domowych

na terenie Torunia. W praktyce służy do pozbywania się śmieci w większych ilościach i o stosunkowo dużych gabarytach.

Do niedawna w naszym mieście funkcjonował tylko jeden taki punkt, przy ulicy Kociewskiej, na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (wysypisko). Dla mieszkających po lewej stronie Wisły znajduje się on jednak w sporej odległości, dlatego wybudowano drugie takie miejsce właśnie w tej części Torunia.

Czego tu się pozbyć?

- Nowy PSZOK znajduje się przy ulicy Dwernickiego 15-15 a - mówi Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które zajmuje się punktem. - Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18, a w soboty w godzinach 10 - 14. Torunianin przywożący odpady do PSZOK powinien najpierw zgłosić się do obsługi punktu. Nasz pracownik sprawdzi odpady i wskaże miejsce ich rozładunku. Warto pamiętać, że obsługa PSZOK ma prawo poprosić o dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania oraz wnoszenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Do PSZOK przywieźć można m.in. meble, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, akumulatory, sprzęty elektroniczne lub opony oraz odpady budowlane i remontowe. Nie pozbędziemy się jednak m.in. materiałów zawierających azbest, pochodzących z działalności gospodarczej i też takich, których skład chemiczny budzi uzasadnione podejrzenia.

Odpady przyjmowane są nieodpłatnie w każdej ilości z wyjątkiem odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Te przyjmowane są bezpłatnie do 1 m sześciennego rocznie na gospodarstwo domowe.

PSZOK kontra Uszok

Co ciekawe, pierwotną lokalizację PSZOK-u na lewobrzeżu oprotestowała spółka Pack Druk Poligrafia Uszok & Uszok S.A. Dlaczego?

Punkt miał powstać w sąsiedztwie siedziby tej firmy. Zajmuje się ona produkcją opakowań dla branży farmaceutycznej, spożywczej i kosmetycznej. Zdaniem spółki, sąsiedztwo PSZOK-u mogłoby zaszkodzić prowadzonej działalności, między innymi narazić ją na utratę wymaganych certyfikatów.

Urząd Miasta oddalił złożone przez firmę odwołanie. Zgodził się jednak na przeniesienie przyszłego PSZOK-u w inne miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska