Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna 2024. Tyle najmniej będziemy zarabiać! Sprawdź szczegóły

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Decyzja w sprawie minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 została już podjęta.
Decyzja w sprawie minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 została już podjęta. PIXABAY
Prognozowana płaca minimalna na rok 2024 wzbudza duże zainteresowanie. Rząd podjął decyzję dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które obowiązywać będą w nadchodzącym roku. Zgodnie z proponowanymi zmianami, od stycznia najniższa pensja wyniesie 4242 zł brutto, a od lipca wzrośnie do poziomu 4300 zł brutto. Te istotne zmiany będą miały wpływ na sytuację finansową pracowników. Ważne jest, aby zrozumieć, jak kształtować się będą perspektywy płacy minimalnej w 2024 roku oraz jak będą się rozwijać stawki wynagrodzenia.

Spis treści

Co to jest płaca minimalna?

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, które pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Niezachowanie minimalnej płacy jest uznawane za naruszenie praw pracowniczych.

Kwota minimalnej płacy netto w 2023 roku – ile wyniesie na rękę?

Minimalna płaca zazwyczaj jest podawana w kwocie brutto, jednak warto zastanowić się, ile pracownik faktycznie otrzymuje, będąc wynagradzanym na minimalnym poziomie.

Obecnie minimalna płaca wynosi 3490 zł brutto. Z tej kwoty brutto odliczane są różne składki ZUS, takie jak składka emerytalna, rentowa i chorobowa. Ponadto, od pozostałej kwoty pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy. W rezultacie, od 1 stycznia 2023 roku minimalna płaca netto wynosi 2709,48 zł na umowie o pracę. Jeśli chodzi o umowę zlecenie, stawka godzinowa wynosi 22,80 zł, co oznacza, że pracownik otrzymuje około 20 zł na rękę.

Warto zauważyć, że od początku 2023 roku minimalna płaca w Polsce wzrosła. Obecnie wynosi 3490 zł brutto, co stanowi wzrost o 480 zł w porównaniu do poprzedniego roku. Minimalna stawka godzinowa również została podniesiona do 22,80 zł w 2023 roku.

Nadchodzi kolejna podwyżka płacy minimalnej - lipiec 2023

Warto zaznaczyć, że 1 lipca 2023 roku planowana jest kolejna podwyżka płacy minimalnej. Wówczas kwota wynagrodzenia minimalnego wzrośnie do 3600 zł. Oznacza to, że od 1 lipca 2023 roku pracownik zatrudniony na umowie o pracę, który otrzymuje płacę minimalną, będzie zarabiał ponad 2780 zł netto, natomiast stawka godzinowa wzrośnie do 21 zł netto.

Najniższa krajowa w 2024 r. wzrośnie! Wiemy, ile wyniesie płaca minimalna

Zgodnie z przepisami ustawy regulującej minimalne wynagrodzenie za pracę, w przyszłym roku najniższa krajowa podniesie się dwukrotnie. Do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawi propozycję dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (płacy minimalnej) oraz minimalnej stawki godzinowej Radzie Dialogu Społecznego.

Jakie będą stawki płacy minimalnej w 2024 roku? Rząd podjął decyzję o dwukrotnym wzroście: od 1 stycznia najniższa pensja wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca - 4300 zł. W roku 2024 również minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie: od 1 stycznia wyniesie 27,70 zł, a od 1 lipca - 28,10 zł.

Szacuje się, że około 3,6 miliona osób skorzysta z podwyższenia płacy minimalnej.

WEJDŹ W GALERIĘ ZDJĘĆ I SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Najniższa krajowa 2024: ile na rękę?

Decyzja w sprawie minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 została już podjęta.

Płaca minimalna 2024. Tyle najmniej będziemy zarabiać! Spraw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płaca minimalna 2024. Tyle najmniej będziemy zarabiać! Sprawdź szczegóły - Głos Wielkopolski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska