Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła dr hab. Joanna Uscka-Kowalkowska, prof. UMK

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Joanna Uscka-Kowalkowska, prof. UMK
Joanna Uscka-Kowalkowska, prof. UMK
Społeczność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu poinformowała, że w piątek, 20 października po długiej i ciężkiej chorobie odeszła dr hab. Joanna Uscka-Kowalkowska. Miała 51 lat.

- 20 października zmarła dr hab. Joanna Uscka-Kowalkowska, prof. UMK, pracownik badawczo-klimatyczny, geograf i klimatolog w Katedrze Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - informuje społeczność Uniwersytetu.

Joanna Uscka-Kowalkowska. Z Wąbrzeźna na Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UMK

Urodziła się w Wąbrzeźnie 16 listopada 1971 roku. Po zdaniu matury w 1990 roku podjęła studia geograficzne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK. Po napisaniu i obronie pracy magisterskiej została zatrudniona na stanowisku asystenta w Zakładzie Klimatologii Instytutu Geografii UMK, a stopień doktora uzyskała w 2003 roku na podstawie rozprawy pt. "Bezpośrednie promieniowanie słoneczne i jego ekstynkcja w atmosferze w strefie podmiejskiej Torunia i w Puławach". W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego oraz została zatrudniona na stanowisku profesora uczelni.

Zainteresowania badawcze prof. Usckiej-Kowalkowskiej były związane głównie z osłabieniem promieniowania dochodzącego od tarczy słonecznej do powierzchni Ziemi. Aktywnie uczestniczyła w działaniach konsorcjum "Poland AOD" (Aerozolowa Sieć Badawcza) badającego aerozol zawarty w atmosferze nad Polską. Prowadziła także wiele badań nad klimatem miasta. Wykonywała także badania w projektach NCN, gdzie mierzyła zagadnienie dopływu promieniowania słonecznego w okresach historycznych w Polsce i w Arktyce.

Zaangażowana w popularyzację nauki została promotorką 12 prac licencjackich. Jej naukowa działalność inspirowała nie tylko studentów, lecz także tych, którzy studia mają dopiero przed sobą lub są już po nich. Aktywnie uczestniczyła w promocji nauki podczas Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki czy też prowadziła zajęcia dla dzieci na Uniwersytecie Dziecięcym. Przygotowywała także maturzystów do egzaminu dojrzałości podczas Repetytorium Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Została uhonorowana odznaką Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, którego zresztą była członkinią. Jej działalność naukowa wielokrotnie doceniono Nagrodą Rektora UMK, a w ubiegłym roku został złożony wniosek o Srebrny Krzyż Zasługi.

Kiedy pogrzeb?

  • Ceremonia pożegnalna odbędzie się w środę, 25 października o godz. 9.30 w kaplicy przy kościele pw. św. Antoniego na Wrzosach.
  • O godz. 10rozpocznie się msza św. w intencji zmarłej, a tuż po niej uroczystość pogrzebowa na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Owsianej.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska