Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po kontroli przekształceniami w wąbrzeskim szpitalu ma się zająć prokurator

ak
Goszczący w tym tygodniu w Toruniu na Welconomy Forum prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski przedstawił raport z kontroli działalności wąbrzeskiego starostwa w 2008 roku, gdy przekształcany był miejscowy szpital
Goszczący w tym tygodniu w Toruniu na Welconomy Forum prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski przedstawił raport z kontroli działalności wąbrzeskiego starostwa w 2008 roku, gdy przekształcany był miejscowy szpital Archiwum Polska Press
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność starostwa i zarządu powiatu wąbrzeskiego podczas prywatyzowania szpitala w Wąbrzeźnie. Te zmiany były przeprowadzone w 2008 r.

Goszczący w tym tygodniu w Toruniu na Welconomy Forum prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski przedstawił raport z kontroli działalności wąbrzes-kiego starostwa w 2008 roku, gdy przekształcany był miejscowy szpital.

Izba zbadała też, jaki wpływ miało to na zakres świadczonych przez lecznicę usług zdrowotnych w latach późniejszych.

Zobacz także: Oferty pracy z województwa kujawsko-pomorskiego. Zarobki powyżej 5 tysięcy zł brutto [LISTA OFERT PRACY W KUJAWSKO-POMORSKIEM]

To była niegospodarność?

Najpoważniejszy zarzut, który w swoim raporcie postawili pracownicy NIK, dotyczy niegospodarności władz powiatu wąbrzeskiego.

Podczas przekształcenia szpitala w 2008 roku powiat powołał Zakład Opieki Zdrowotnej (ZOZ), który miał zajmować się obsługą długu szpitala powiatowego. ZOZ nie prowadził leczenia szpitalnego, a na początku 2011 roku zaprzestał jakiejkolwiek działalności leczniczej. Te zadania od samego początku zostały przekazane spółce Nowy Szpital w Wąbrzeźnie.

Obniżony czynsz

Tymczasem koszty utrzymania ZOZ wyniosły w latach 2011-2016 ponad 200 tysięcy złotych. W ocenie pracowników NIK pieniądze te mogły być przeznaczone na spłatę części zadłużenia szpitala powiatowego.

Kolejnym przykładem niegospodarności, zdaniem kontrolerów, jest obniżenie czynszu, jaki spółka Nowy Szpital w Wąbrzeźnie płaciła powiatowi za dzierżawę nieruchomości szpitalnych. W ten sposób publiczny ZOZ został pozbawiony przychodów w wysokości 300 tysięcy złotych w latach 2015-2020.

Zobacz także: TOP 15 najdroższych domów do kupienia w województwie kujawsko-pomorskim. Te wille kosztują miliony [ZDJĘCIA]

Rażąca niegospodarność

- Są to najbardziej rażące przykłady niegospodarności. W naszym raporcie jest ich znacznie więcej. Jednak na niższe kwoty - mówi Barbara Antkiewicz, dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Bydgoszczy.

W raporcie NIK czytamy też o powiązaniach spółki przygotowującej program przekształcenia ze spółką, która została większościowym właścicielem Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie.

Pracownicy NIK wskazują, że stanowisko dyrektora publicznego ZOZ zajmowały osoby zaproponowane przez spółkę dokonującą przekształcenia lecznicy.

Pozwoleń na broń nie wydaję się osobom w wieku poniżej 21 lat (na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego albo stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone18 lat, ale tylko na broń służącą do celów sportowych lub łowieckich).Czy dostałbyś pozwolenie na broń? QUIZPolecamy:Gwara policyjna - tak nazywają marki autZarobki gwiazd disco-poloDługie weekendy 2018Skąd się wzięły nasze nazwiskaNowosciTorun

Pozwolenie na broń w województwie kujawsko-pomorskim. Kto je...

- To właśnie dyrektorzy decydowali o wysokości czynszu za dzierżawę czy cenach sprzedaży sprzętu medycznego dla nowej spółki - dodaje dyrektor bydgoskiej delegatury NIK.

W opinii NIK prywatyzacja szpitala nie była zgodna z ówczesnymi przepisami prawa.

Starosta się nie zgadza

Z zarzutami, które zostały postawione w raporcie, nie zgadza się Krzysztof Maćkiewicz, ówcześnie i obecnie starosta powiatu wąbrzeskiego.

- Uważam, że decyzja o powołaniu dwóch podmiotów: ZOZ i Nowego Szpitala była słuszna - mówi starosta Krzysztof Maćkiewicz. - Jako powiat nie bylibyśmy w stanie udźwignąć zobowiązań lecznicy. Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że prywatyzacja była prowadzona niezgodnie z ówczesnym prawem. W 2008 roku nie było przepisu, który zabraniałby nam sprywatyzować szpital z mniejszościowym udziałem. Pojawił się on w przepisach dopiero w 2016 roku.

Zobacz także: Weekend w Toruniu. Dzień Kobiet i Ladies Nights w Bajka Disco Club w Toruniu [ZDJĘCIA]

NIK zawiadomi

Powiat podjął już działania, aby zakończyć działalność ZOZ-u.

Przedstawiciele NIK zapowiadają, że do końca marca do prokuratury w Bydgoszczy złożą zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na wyrządzeniu znacznej szkody majątkowej w budżecie powiatu wąbrzeskiego.

Jeździliśmy policyjnym BMW serii 3. Zobaczcie, jak przyspiesza!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska