MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po tragicznym wypadku w Grudziądzu przypominamy: nawet na pasach piesi nie zawsze mają pierwszeństwo

Daniel Dreyer
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lawina komentarzy zasypała internet po tragicznym wypadku na ul. Legionów w Grudziądzu. Internauci żalą się na zachowanie pieszych, szczególnie na przejściach przez jezdnię. Wbrew powszechnemu, niestety, przekonaniu piesi przechodzący przez jezdnię nie zawsze mają pierwszeństwo. Przypominamy więc co mówią o tym przepisy ruchu drogowego.

Tragiczny wypadek w Grudziądzu. Nie żyje 93-letni mężczyzna

Przypomnijmy: w poniedziałek, ok. g. 11.40 na ul. Legionów tramwaj potrącił mężczyznę. Ciężko rannego 93-latka przewieziono do szpitala, gdzie zmarł. Pisaliśmy o tym: Śmiertelny wypadek w Grudziądzu. Zmarł pieszy potrącony przez tramwaj

Jak ustalili policjanci, 93-letni mężczyzna przez jezdnię przechodził na pasach.

O tym kto jest winny tego tragicznego wypadku zdecyduje sąd, do którego sprawa zostanie skierowana.Więcej TUTAJ

Lawina komentarzy po śmiertelnym wypadku w Grudziądzu

Nasze publikacje na temat wypadku wywołały prawdziwą lawinę komentarzy na Facebooku dotyczących nie tylko tego konkretnego wypadku, ale zachowania pieszych na pasach w ogóle. I są to przede wszystkim zarzuty.

  • Damian: Dobrze wiemy, że ludzie wchodząc na pasy nie patrzą czy coś jedzie...
  • Stanisław: Teraz tym bardziej bo "pieszy ma pierwszeństwo", więc nos w telefon i idzie.
  • Sabina: Często idą na "szago" i patrzą jeszcze żeby się zatrzymywać. A ilu wbiega na pasy....
  • Dorota: Ja wchodzę na pasy, gdy jestem pewna, że auto się zatrzyma. Różnie bywa... kierowca może nie zauważyć, auto może się zepsuć czy po prostu może nie zdążyć zareagować.
  • Radossław: Nie ma pierwszeństwa przed pojazdami na torach! Tramwaj, pociąg, trolejbus nie ma obowiązku się zatrzymać!
  • Bartek: Cała ulica Legionów jest szalenie niebezpieczna, zwłaszcza dla pieszych i rowerzystów. Auta parkują nieraz bardzo blisko przejść co skutkuje ograniczeniem widoczności. Za jasno też tam nie jest. Przejeżdżając przez tę ulicę nie przekraczam "30", by zareagować szybko w razie takich przypadków.
  • Sebastian: Proponuję zrobić kampanię, kto ma pierwszeństwo na pasach.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach? Wyjaśniamy

Po tym jak w 2021 roku zmieniono przepisy ruchu drogowego dotyczące poruszania się pieszych, w głowach wielu osób utkwiło, niestety, że piesi zawsze mają pierwszeństwo. A "niestety", bo nie jest to prawda.

- Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Natomiast pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem, ale z wyłączeniem tramwaju - wyjaśnia asp. Łukasz Kowalczyk, rzecznik grudziądzkiej policji.

Wyjątek ten wprowadzono nie bez przyczyny: tramwaj to wielotonowy pojazd, który hamując wytraca prędkość znacznie wolniej niż samochód.

Policjant podkreśla: - Piesi muszą jednak pamiętać, że przepisy zabraniają wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych. Czasami warto dać krok do tyłu, a dzięki temu zachować zdrowie i życie.

Ponieważ jest to plaga, wśród młodych ludzi, przypomnieć trzeba również, że podczas przechodzenia przez jezdnię, także na pasach, zabronione jest korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku i przejściu dla pieszych.

Trzeba też pamiętać, że w każdym przypadku, przepisy zobowiązują pieszych przechodzących przez jezdnię do zachowania szczególnej ostrożności.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi (stan na styczeń 2024 r.):

Art. 13

  • 1. Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych.
  • 1a. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
  • 2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
  • 3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
  • 5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
  • 6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
  • 7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
  • 8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Art. 14.

  • Zabrania się:
  • 1) wchodzenia na jezdnię:
  • a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • 2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • 3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
  • 4) przebiegania przez jezdnię;
  • 5) chodzenia po torowisku;
  • 6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • 7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • 8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska