Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po zmianie przepisów luźniej na parkingach

Redakcja
Eugeniusz Krajewski potwierdza, że na parkingach jest więcej luzu
Eugeniusz Krajewski potwierdza, że na parkingach jest więcej luzu Sławomir Kowalski
Na parkingach wokół starówki łatwiej o wolne miejsce w kopercie oznaczonych wózkiem inwalidzkim. Co bardziej opornych kierowców służby dyscyplinują mandatami.

[break]
Ulice Prosta, Ślusarska czy Wielkie Garbary - to tylko niektóre parkingi, gdzie zazwyczaj trudno było o wolne miejsce na kopertach dla inwalidów. Kierowcy i urzędnicy przyznają, że wraz z wejściem w życie nowych przepisów sytuacja zmieniła się diametralnie.
- Spotykamy się z pozytywnymi komentarzami, że sytuacja się poprawiła - przyznaje Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej w toruńskim ratuszu. - Ludzie cieszą się, bo nareszcie na parkingach łatwiej o wolne miejsca.
Potwierdzają to kierowcy. - Rzeczywiście, nie ma już takiego tłoku - mówi Eugeniusz Kołodziejski, który na starówkę przywiózł żonę.
Do podobnych wniosków dochodzą w Miejskim Zarządzie Dróg. - Zaobserwowaliśmy większą rotację na kopertach dla osób niepełnosprawnych - przyznaje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD.
Dotychczas karty parkingowe niepełnosprawnym wydawały wydziały komunikacji. Dokumenty nie były ewidencjowane elektronicznie. Nie były ograniczone czasowo, a kierowcy często ich nadużywali. W drastycznych przypadkach, o czym informowaliśmy na łamach „Nowości”, nawet po śmierci osoby uprawnionej. Przyczyną były preferencyjne stawki w przypadku postoju w strefie płatnego parkowania i zarezerwowane miejsce w kopercie. Ponadto w wielu miastach podobny dokument zwalnia z opłaty parkingowej w ogóle.
Według portalu kartaparkingowa.pl w Polsce było ok. 650 tysięcy kart parkingowych, a tylko ok. 13 tysięcy miejsc parkingowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością.
Obecnie o przyznaniu karty, i to maksymalnie na pięć lat, decyduje Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
W świetle nowych przepisów o kartę parkingową mogą się ubiegać osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności przy schorzeniach narządu ruchu, neurologicznych lub okulistycznych. Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym, ale w przypadkach innych niż wymienione, muszą stanąć przed komisją orzeczników.
Dotychczas Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Toruniu wydał 1537 kart osobom fizycznym i 25 placówkom rehabilitacyjnym.
Dotychczasowe karty parkingowe straciły ważność i za posługiwanie się nimi grozi mandat do 2000 złotych. Chociaż przepisy obowiązują od miesiąca, to już przyłapano kierowców na tym procederze.
- W sprawach związanych z brakiem kart parkingowych wystawiliśmy 9 mandatów - informuje Jarosław Paralusz ze Straży Miejskiej w Toruniu. - Dwie sprawy za brak karty zostały skierowane do sądu i jedna za posługiwanie się cudzą kartą parkingową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska