MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pobierasz emeryturę? Lepiej nie składaj tego wniosku! Konsekwencje mogą być przykre

llured
Fot. MARIUSZ KAPALA / GazetA LUBUSKA
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kwietnia wprowadził zmiany w wyliczaniu emerytur, co może skutkować niższymi wypłatami dla przyszłych beneficjentów. Nowe tablice trwania życia mają istotny wpływ na wysokość świadczeń. ZUS ostrzega seniorów przed składaniem wniosków o przeliczenie, ponieważ nowe zasady nie mają zastosowania do osób, które już pobierają emerytury.

Nowe tablkice emerytalne

Z dniem 1 kwietnia br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosuje nowe tablice trwania życia do wyliczania przyszłych emerytur. To oznacza, że świadczenia mogą być niższe, ponieważ prognozy dalszego trwania życia przewidują wydłużenie się okresu pobierania emerytur.

Efekty zmian

Według rzecznika ZUS, Pawła Żebrowskiego, nowe tablice mogą skutkować obniżeniem emerytur o ok. 3,7% dla osób w wieku 60 lat oraz o 4,1% dla osób w wieku 65 lat w porównaniu z poprzednimi zasadami wyliczania.

Przykłady wypłat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił konkretne przypadki, pokazujące, jak zmiana tablic wpłynie na wysokość emerytur. Wskazują one na obniżenie wypłat nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie dla osób otrzymujących świadczenia.

Rada dla seniorów

ZUS apeluje do osób pobierających emerytury, aby nie składali wniosków o przeliczenie z tego powodu. Nowe zasady nie dotyczą już osób, które są już w systemie emerytalnym, dlatego złożenie wniosku nie będzie miało żadnego efektu.

Przeliczenie emerytury: kto może skorzystać?

Artykuł zawiera również informacje na temat przeliczenia emerytur dla osób, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 roku. ZUS może przeliczyć emerytury wyliczone według starych zasad, jednak potrzebne są nowe dokumenty potwierdzające historię zatrudnienia.

Wprowadzenie nowych zasad wyliczania emerytur od 1 kwietnia br. może budzić obawy wielu seniorów. ZUS jednak stanowczo zaleca, aby nie składać wniosków o przeliczenie, ponieważ nowe zasady nie mają zastosowania do obecnych beneficjentów. Osoby, które mogą skorzystać z przeliczenia, powinny dostarczyć odpowiednie dokumenty potwierdzające ich zatrudnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska