Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Samochodzikiem

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Zbigniew Nowicki, znany bardziej jako Nienacki, dla wielu jest „tylko” autorem kultowej serii powieści dla młodzieży. Miał on jednak też intrygujący życiorys.

Zbigniew Nowicki, znany bardziej jako Nienacki, dla wielu jest „tylko” autorem kultowej serii powieści dla młodzieży. Miał on jednak też intrygujący życiorys.

<!** Image 2 align=right alt="Image 127552" >Tu i ówdzie dochodzą dziś do głosu tęsknoty za dawnymi, idealizowanymi laty. Nie tylko za pracą i dotowanymi wczasami, ale i za ówczesną rozrywką. Stąd wznowienia popularnych wtedy książek i kolejne emisje ulubionych seriali. Niewielu dziś przeszkadza czarno-białe (dosłownie i w przenośni) tło „Czterech pancernych” czy naiwność i patos „Czterdziestolatka”.

Z takim samym sentymentem wracamy do przygód pana Tomasza, zwanego Samochodzikiem, historyka sztuki i detektywa w jednym, polskiego skrzyżowania Holmesa z Bondem - w najlepszej kreacji Stanisława Mikulskiego. Miło się ogląda - po raz enty - podchody sprytnej Dunki Karen (Ewy Szykulskiej) w „Panu Samochodziku i templariuszach” i kibicuje polskiemu badaczowi, nie pamiętając, na czyje zlecenie pan Tomasz, chętnie sięgający po legitymację ORMO, pracował...

Odpowiedź znajdziemy w pracy Piotra Łopuszańskiego, wnikliwym kompendium życia i twórczości Zbigniewa Tomasza (!) Nowickiego (pseudonim Nienacki). Poznamy dzięki niej niepiękną biografię dziennikarza - członka PZPR i ORMO, radnego WRN w Łodzi (później także aktywisty PRON). Pisarza aktywnie lansującego - także w powieściach młodzieżowych - tezy komunistycznej propagandy i czerpiącego z tego profity (olbrzymie nakłady książek, wyjazdy zagraniczne).

<!** reklama>Różne, także osobiste, względy zadecydowały, że w drugiej połowie lat 60. Nienacki osiedlił się w urokliwym, acz odciętym od cywilizacji zakątku Mazur. Tu kryzys wieku średniego przekłada się na libertyński styl życia, odzwierciedlony w słabiutkich, acz sławnych erotomańskich „Skiroławkach”... Na mazurskim cmentarzyku jest też grób pisarza, zmarłego 15 lat temu.

Książka Łopuszańskiego to nie tylko drobiazgowe odtworzenie życia Nienackiego. To także przenicowane na wszystkie sposoby „Samochodziki” (17 ksiąg doczekało się... 70 kontynuacji różnych autorów!) - nowatorskie ówcześnie, edukacyjne powieści sensacyjno-przygodowe dla młodzieży z dorosłym jako głównym bohaterem.

Piotr Łopuszański, filozof, historyk sztuki i polonista, nie tylko głęboko analizuje każdą powieść z serii (również pod względem teoretycznoliterackim), spisuje drobiazgowe bibliografie, odwzorowuje życiorys pana Tomasza. Ciekawe są też wątki o błędach autora, kobietach, adaptacjach filmowych czy ilustracjach. „Pan Samochodzik i jego autor” jest więc adresowany nie tylko do Czytelników z zacięciem filologicznym, ale i do prawdziwych „panasamochodzikowych” pasjonatów.

Piotr Łopuszański, „Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży”, Nowy Świat, Warszawa 2009

Ocena: 3/5__

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska