Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokoje w PRL - tak wygłądały. Tyle są dziś warte wersalki, meblościanki, czy półkotapczany

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Meble z PRL-u to dziś hity wnętrzarskie. Kultowe fotele, meblościanki, krzesła, pufy i ławy na portalach aukcyjnych osiągają niemałą cenę - od kilkuset do nawet 11 000 zł. Oto najdroższe oferty na sprzedaż wystawione na OLX. Niektóre są zachowane w oryginalnym, dobrym stanie, inne to odrestaurowane cacka. Zobacz zdjęcia >>>>>
Meble z PRL-u to dziś hity wnętrzarskie. Kultowe fotele, meblościanki, krzesła, pufy i ławy na portalach aukcyjnych osiągają niemałą cenę - od kilkuset do nawet 11 000 zł. Oto najdroższe oferty na sprzedaż wystawione na OLX. Niektóre są zachowane w oryginalnym, dobrym stanie, inne to odrestaurowane cacka. Zobacz zdjęcia >>>>>OLX
Wystrój mieszkań w czasach PRL-u był specyficzny. Charakterystyczne meble z lat 60., 70. i 80. pamięta do dziś niemal każdy z nas. Przaśne tapety, wersalki, regulowane ławy, meblościanki i półkotapczany – to obraz peerelowskiego dużego pokoju i dziecięcego. Dziś meble z PRL-u są bardzo modne, a ich ceny na portalach aukcyjnych zawrotne.

Spis treści

Polskie realia sprzed pół wieku nie pozwalały na luksusy. Brakowało nie tylko żywności w sklepach, ale także materiałów budowlanych i importowanych rzeczy. Efekt był taki, że wnętrza domów i mieszkań były do siebie podobne.

Zobacz też: Codzienność w PRL-u - tak się żyło w latach 60., 70. i 80. Oto rzeczy, sprzęty i meble minionej epoki

Wystrój pokoi w czasach PRL-u

Wyposażenie pokoi, zarówno dużych, jak i dziecięcych, miało swój niepowtarzalny styl i jednocześnie wielofunkcyjność. Duży pokój w czasach PRL był centralnym miejscem spotkań rodzinnych, pełniącym zarówno funkcję salonu, pokoju dziennego, a i nierzadko sypialni. Niemal w każdym królowały boazerie, tapety, toporne meblościanki, tapczany, komody "jamniki", podkręcane ławy, „fotele Nowaków”. Wystrój wnętrza dopełniały eleganckie kryształy, sztuczne kwiaty i owoce, ceramika, porcelanowe kury, tureckie dywany i serwety, a na ścianach obrazki z postaciami religijnymi.

Popularne meble z lat 60., 70. i 80.

  • Wersalki były solidnymi meblami do siedzenia, które służyły również jako łóżko. Miały drewnianą konstrukcję i tapicerowany materiał na siedzisku z oparciem.. Ten mebel był dostępny w różnych odcieniach beżu, brązu lub czerwieni – najczęściej bordowym.
  • Meblościanki składały się z modułowych elementów, takich jak szafki, półki, witryny czy biurko, które można było łączyć według własnych potrzeb. Ten siermiężny mebel charakteryzował się prostym, geometrycznym wzornictwem. Najważniejsze, że łączył funkcję przechowywania ubrań z możliwością dekoracyjną i ekspozycyjną pamiątek, zdjęć, wazonów, serwet, kryształów i innych bibelotów.
  • Dodatkowo w pokoju dziecięcym popularnym meblem był półkotapczan, który pełnił rolę kanapy w ciągu dnia i łóżka w nocy. Były wykonane z drewna lub płyty laminowanej, a ich charakterystyczną cechą było rozkładane na płasko oparcie, tworzące powierzchnię do spania.

Moda na powrót mebli z PRL

Dziś wystrój i wyposażenie jedni uważają za mdły, w innych budzą nostalgiczne wspomnienia. Co ciekawe, coraz częściej stanowią inspirację dla nowoczesnych aranżacji wnętrz, łącząc wartości estetyczne i praktyczne rozwiązania. Meble w stylu vintage są dziś bardzo modne. Ich ceny na portalach aukcyjnych sięgają od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pokoje w PRL - tak wygłądały. Tyle są dziś warte wersalki, meblościanki, czy półkotapczany - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska