Kim są ozdrowieńcy?
- To osoby, które przechorowały koronawirusa i u których po upływie 14 dni dwukrotnie wykonane testy dały wynik ujemny. Na razie w regionie mamy odnotowanych 21 przypadków takich osób. Pierwszy był w Nakle i dotyczył osoby z kwarantanny domowej, która w miarę łagodnie przechodziła zakażenie. Następne przypadki były z Bydgoszczy i okolic. Ozdrowieńców miał również wśród swoich pacjentów jednoimienny szpital zakaźny w Grudziądzu - mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.
Czy wśród 21 ozdrowieńców w regionie więcej jest mężczyzn czy kobiet? W jakim wieku są? Jak długo chorowali? To dane pilnie strzeżone, których szpitale i rzecznicy nie przekazują. Wiadomo jednak, że wielu ozdrowieńców (choć nie każdy, o czym poniżej) może pomóc innym osobom zakażonym. W jaki sposób? Oddając w stacji krwiodawstwa swoje osocze.
Warto przeczytać
W Kujawsko-Pomorskiem, podobnie jak w innych ośrodkach kraju, ruszyła właśnie akcja pobierania osocza z cennymi przeciwciałami. Zamrożone osocze można potem podać innym chorym i liczyć na to, że dzięki niemu pokonają koronawirusa.
Osocze pomoże w walce w koronawirusem
- W naszym województwie pobieranie osocza od ozdrowieńców koordynuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Zgodę na pobieranie osocza od ozdrowieńców otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu. Decyzje o uruchomieniu terapii w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy zapadły wczoraj, 14 kwietnia - przekazuje rzecznik wojewody.
Osoba, która zostaje zakwalifikowana do oddania osocza, musi wcześniej zostać zdiagnozowana jako taka, u której wykryto zakażenie, następnie uznana za zdrową, a potem musi mieć dwa ujemne wyniki testu na obecność materiału genetycznego wirusa. Od drugiego testu muszą minąć dwa tygodnie.
Koronawirus. Liczba przeciwciał w osoczu
- Oczywiście musimy również zmierzyć poziom przeciwciał znajdujących się w osoczu, ponieważ nie każda osoba wytwarza ich dostateczną ilość. Znamy przypadki, gdy osoba po przechorowaniu ma tak mało przeciwciał, że znowu może zachorować. Dwa tygodnie od ostatniego testu, to właśnie czas potrzebny na wytworzenie przeciwciał. Osoba, która przechorowała wirusa nie od razu je produkuje. W zależności od reakcji pacjenta przeciwciał może być dużo lub mało. Podejrzewa się, że są osoby, które tych przeciwciał nie wytworzyły prawie wcale - objaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press krajowy konsultant ds. transfuzjologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Piotr Marek Radziwon.
Polecamy
Ile przeciwciał musi mieć potencjalny dawca osocza? Pomiędzy 1:300 i 1:600.
- Jeżeli potwierdzimy, że u danej osoby liczba przeciwciał jest dostateczna, to takie osocze pobieramy metodą plazmaferezy. Od jednej osoby możemy pobrać ok. 600 ml osocza - zaznacza prof. Piotr Marek Radziwion.
Ozdrowieńcy. Gdzie się zgłaszać?
Ozdrowieńcy chętni oddać ratujące życie osocze mogą sami zgłaszać gotowość do centrów krwiodawstwa. Z drugiej strony jednak same centra i medycy będą próbowali do takich osób jak najszybciej teraz dotrzeć. Najprostsza droga to telefon do ozdrowieńca. Medycy mają dostęp do rejestru chorych na Covid-19 i tam mogą ich aktywnie wyszukiwać. Dodatkowy sposób to ścisły kontakt ze szpitalami zakaźnymi i lekarzami, od których mogą uzyskać informację o osobach wypisywanych z oddziałów i mogących zostać dawcami.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy mieście się przy ul. ul.Markwarta 8.
Telefony kontaktowe to:
- sekretariat tel. (052) 322-65-17
- centrala tel. (052) 322-18-71
- rejestracja dawców tel. (052) 322-66-04
Mail: [email protected]

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?