Polacy zagrają w Toruniu o mistrzostwo Europy! [zdjęcia]

HMME
Sławomir Kowalski
Reprezentacja Polski zagra o złoty medal Halowych Młodzieżowych Mistrzostw Europy, które rozgrywane są w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Bema.

Biało-czerwoni w decydującym spotkaniu wygrali z Białorusią 6:1 (2:0). To był najlepszy mecz podopiecznych Jakuba Stranza w turnieju.

Nasi hokeiści o mistrzostwo Starego Kontynentu zmierzą się Austrią. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 14.30.

W pierwszych minutach półfinałowej potyczki drużyny grały bardzo zachowawczo. Pierwszą groźną akcję Polacy przeprowadzili w ósmej minucie. Ku uciesze licznie zebranej publiczności Jacek Kurowski wyprowadził nasz zespół na prowadzenie. Chwilę później Aleksija Ramanszkina próbował zaskoczyć Damian Jarzembowski. Ekipa Jakuba Stranza rozkręcała się z minuty na minutę, coraz bardziej zagrażając bramce rywali. Jednak drugiego gola zdobyli dopiero w 17. min. Ponownie do siatki trafił Kurowski.

Po zmianie stron dwa trafienia na swoje konto zapisał torunianin Arkadiusz Rutkowski. Zawodnik Pomorzanina najpierw trafił po krótkim rogu (26. min), a później po indywidualnej akcji (29.). Polacy nie zwalniali tempa, bo czterobramkowa przewaga ich nie satysfakcjonowała. W 31. min po zagraniu Szymona Bożyka, wynik podwyższył Robert Gruszczyński.

Białorusini nie mogli sforsować defensywy Polaków. Jednak sąsiadom ze wschodu udało się zdobyć honorowe trafienie. Po krótkim rogu, jeden z biało-czerwonych zatrzymał ciałem piłkę lecącą do siatki i arbiter podyktował rzut karny, który wykorzystał Mikita Karol.

Wynik spotkania ustalił w końcówce Kurowski, dla którego było to trzecie trafienie w tej potyczce.

- Nie ulega wątpliwości, że dwie pierwsze bramki dodały nam pewności siebie i w jakiś sposób ustawiły ten mecz – powiedział po Jacek Kurowski. - Spotkania w fazie grupowej nie były najlepsze w naszym wykonaniu. Popełnialiśmy dużo błędów, a nasza skuteczność pozostawiała wiele do życzenia. Ten mecz pokazał jednak, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani i zasługujemy na grę w finale.

Białoruś - Polska 1:6 (0:2). 0:1 J. Kurowski (8), 0:2 J. Kurowski (17), 0:3 A. Rutkowski (26, róg), 0:4 A. Rutkowski (29), 0:5 R. Gruszczyński (31), 1:5 M. Karol (34, karny), 1:6 J. Kurowski (40)
Polska: Popiołkowski (39, Liberkowski) - Rutkowski, Janicki, Gruszczyński, Mazany - Kurowski, Jarzembowski, Ulatowski, Sławski, Pawlak, Bożyk

W drugim półfinale:

Austria – Rosja 3:1 (1:0). 1:0 F. Lindengrun (5), 2:0 F. Steyrer (23), 2:1 A. Gilew (24), 3:1 L. Thoernblom (28)

- grupa C (o utrzymanie w grupie B):
Ukraina – Turcja 1:5 (1:1). 1:0 A. Olijnik (15), 1:1 A. Ozkilic (19), 1:2 I. Coklu (23, róg), 1:3 V. Kilinc (26), 1:4 N. Poyraz (37), 1:5 N. Poyraz (39)
Szwajcaria – Portugalia 2:2 (2:1). 1:0 E. Broennimann (5), 1:1 R. Teixeria (11, róg), 2:1 Y. Morard (16, róg), 2:2 J. Santos (26)

Plan gier na niedzielę:

Ukraina – Portugalia (10), Szwajcaria – Turcja (11.10), mecz o trzecie miejsce: Białoruś - Rosja (13), finał: Austria - Polska (14.30)