Pomorzanin zagra w finale! W niedzielę o 13. z Grunwaldem Poznań

Jakub Pieczatowski, PB
Pomorzanin - LZS Gąsawlaskarze
Pomorzanin - LZS Gąsawlaskarze Jacek Smarz
Pomorzanin awansował do finału mistrzostw Polski. W półfinale torunianie pokonali po bardzo zaciętym i emocjonującym spotkaniu AZS AWF Poznań 4:2.

W niedzielę podopieczni trenera Andrzeja Makowskiego zmierzą się w meczu o złoto o godzinie 13 z Grunwaldem Poznań, który w pierwszym półfinale nie dał szans Startowi Gniezno i zwyciężył 10:4.
Spotkanie od początku nie układało się po myśli gospodarzy. Ich gra nie była płynna, a przez to ciężko było im wedrzeć się do półkola rywali. AZS AWF zaś grał w swoim stylu – szybko, dokładnie i w początkowym kwadransie wypracował sobie dwa krótkie rogi. Oba strzały Artura Pacanowskiego w znakomitym stylu obronił jednak Michał Śliwiński. Co nie udało się poznaniakom, powiodło się Pomorzaninowi. Pierwszy krótki róg przyniósł im powodzenie, a skutecznym strzałem popisał się w 16 minucie niezawodny Michał Nowakowski. Po tym golu obraz meczu się jednak nie zmienił. Akademicy wciąż mieli optyczną przewagę i udokumentowali ją dwiema bramkami. W 22 minucie Łukasz Kosmaczewski trafił z krótkiego rogu i było 1:1. Gdyby nie skuteczne interwencje rewelacyjnego Śliwińskiego to AZS AWF mógł prowadzić co najmniej trzema golami. Jednak w 33 minucie toruński golkiper był bez szans, gdy toruńska defensywa pozwoliła na dośrodkowanie z lewego skrzydła i wykończenie akcji na podłożony kij Mikołajowi Gumnemu. Na szczęście dla gospodarzy tuż przed końcem pierwszej części Nowakowski znów celnie przymierzył z krótkiego rogu i na przerwę drużyny schodziły remisując 2:2.
W drugiej połowie ekipa Pomorzanina pokazała swoje drugie oblicze. To był zespół, który uwielbiają toruńscy kibice – waleczny, w pełni zaangażowany i dążący do z góry zaplanowanych celów. Zaczęło się od minimalnie niecelnego strzału Michała Raciniewskiego. Chwilę później mocne wbicie piłki do półkola Nowakowskiego wykorzystał Maciej Janiszewski i gospodarze odzyskali prowadzenie. A potem mogło i powinno być jeszcze przyjemniej. W trzech wyśmienitych sytuacjach znakomitymi interwencjami popisał się Rafał Banaszak. Ale przy strzale Nowakowskiego z krótkiego rogu nie miał już szans. W 54 minucie Pomorzanin podwyższył na 4:2. AZS AWF rzucił się do obrabiania strat, ale mimo optycznej przewagi i częstszego utrzymywania się przy piłce nie był w stanie sforsować szczelnej i doskonale uzupełniającej się toruńskiej defensywy. Jedyny celny strzał na bramkę gospodarzy poznaniacy oddali w 61 minucie, ale intencje Adriana Krokosza wyczuł Śliwiński. Mimo przewagi gości, to torunianie stworzyli więcej sytuacji strzeleckich. Najlepsze miał Janiszewski, ale Banaszak był za każdym razem na posterunku. W ostatniej minucie AZS AWF wykonywał dwa krótkie rogi, ale żadnego z nich nie wykorzystał. A po końcowym gwizdku zapanowała radość w toruńskiej ekipie i wśród kibiców, którzy szczelnie wypełnili stadion Pomorzanina.

Pomorzanin Toruń – AZS AWF Poznań 4:2 (2:2)

1:0 Michał Nowakowski (16 krótki róg), 1:1 Łukasz Kosmaczewski (22 krótki róg), 1:2 Mikołaj Gumny (33), 2:2 Michał Nowakowski (35 krótki róg), 3:2 Maciej Janiszewski (39), 4:2 Michał Nowakowski (54 krótki róg)
Pomorzanin: Michał Śliwiński – Arkadiusz Rutkowski, Michał Makowski, Artur Girtler, Michał Nowakowski, Michał Raciniewski, Bartosz Żywiczka, Maciej Janiszewski, Michał Kunklewski, Karol Szyplik, Krystian Makowski oraz Maciej Zieliński, Wojciech Zadka, Rafał Kamiński, Sebastian Sellner, Rafał Szrejter
AZS AWF: Rafał Banaszak – Artur Działa, Artur Pacanowski, Łukasz Kosmaczewski, Rafał Nojgebauer, Maciej Ferenc, Adrian Krokosz, Patryk Bułka, Mikołaj Gumny, Jakub Lewandowski, Mateusz Hulbój oraz Mateusz Zawadzki, Adrian Kozan

Grunwald Poznań – Start 1954 Gniezno 10:4 (4:1)
1:0 Piotr Kozłowski (12 krótki róg), 2:0 Tomasz Dutkiewicz (15 krótki róg), 2:1 Robert Grotowski (26), 3:1 Artur Mikuła (30), 4:1 Waldemar Rataj (32), 5:1 Paweł Bratkowski (38 krótki róg), 6:1 Maciej Wejerowski (41), 7:1 Piotr Kozłowski (45), 8:1 Waldemar Rataj (47), 9:1 Karol Majchrzak (48), 9:2 Błażej Zieliński (55 krótki róg), 9:3 Robert Grotowski (64), 9:4 Michał Frąckowiak (69), 10:4 Szymon Hutek (70)
Grunwald: Mariusz Chyła (od 36 Radomir Mnich) – Mirosław Kluczyński, Łukasz Wybieralski, Paweł Bratkowski, Tomasz Dutkiewicz, Michał Poltaszewski, Robert Grzeszczak, Mateusz Poltaszewski, Maciej Wejerowski, Artur Mikuła, Karol Majchrzak oraz Waldemar Rataj, Tomasz Marcinkowski, Piotr Kozłowski, Szymon Hutek
Start: Marcin Trzaskawka – Błażej Zieliński, Mariusz Gromadzki, Jakub Kaszyński, Damian Szymański, Arkadiusz Brożek, Łukasz Kurowski, Szymon Kosicki, Michał Kasprzyk, Marcin Grotowski, Robert Grotowski oraz Patryk Pawlak, Marcin Wojciechowski, Paweł Tubacki, Michał Frąckowiak, Aleksy Szymański, Hubert Czaiński