Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pora ocenić swojego doktora. Zaczęły obowiązywać nowe zasady podstawowej opieki zdrowotnej

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Jeśli jesteśmy niezadowoleni z lekarza, teraz łatwiej go zmienić. Już nie dwa, ale trzy razy w roku można to zrobić za darmo.

Pani Halina co pół roku wypisuje nową deklarację o wybranym lekarzu w kolejnej przychodni. Za każdym razem chodzi jej o co innego. Raz zadecydowała lokalizacja, kiedy indziej lekarz był niemiły i nie miał dla niej czasu.

To raczej wyjątkowy przypadek. Pacjenci częściej przyzwyczajają się do swoich lekarzy. I przeważnie to za nimi podążają.

A co sprawia, że pacjenci rezygnują z lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i decydują się chodzić w nowe miejsca? Czy często tak się dzieje?

- Nie ma u nas dużej rotacji pacjentów. Mało zapisuje się nowych osób. Niewiele też rezygnuje. Jak już, to przeważnie z powodu zmiany adresu - mówi dr Zdzisław Piasecki, prezes przychodni Tormed w Toruniu. - Zdarza się też czasami, że pacjent się obraża, bo lekarz nie chciał wypisać skierowania albo ma jakieś inne pretensje. Idzie do kolejnej przychodni i tam ma podobne doświadczenia, więc do nas wraca. W sumie od wielu lat w dwóch naszych przychodniach, przy ulicach Świętopełka i Dekerta mamy około 16 tysięcy zapisanych do poz pacjentów.

Zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące przemieszczania się w poz. Reguluje je rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 czerwca 2014.

Obowiązują nowe deklaracje wyboru świadczeniodawcy, lekarza, pielęgniarki i położnej poz (wcześniejsze deklaracje zachowują ważność). Pacjent może teraz bezpłatnie zmienić lekarza trzy, a nie jak dotąd dwa razy w roku. Co to oznacza?

- Jeśli zmiany odbywają się w ramach tej samej przychodni, z którą mamy podpisany kontrakt nie jest to traktowane przez nas jako faktyczna zmiana. Chodzi o sytuacje, gdy pacjent przechodzi do innego świadczeniodawcy, czyli przychodni, czy praktyki lekarza rodzinnego - tłumaczy Jan Raszeja, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.- Nie wnikamy w przyczyny decyzji o zmianie, czy było to np. niezadowolenie. Chyba, że wpłynie do nas konkretna skarga od pacjenta.

Jak dodaje Jan Raszeja w województwie kujawsko-pomorskim w 2012 roku odnotowano 3477 zmian, w 2013 - 4687.

- Liczba zmian nie jest tożsama z liczbą pacjentów, którzy ich dokonali, bo jedna osoba mogła robić to kilka razy - zaznacza Jan Raszeja.
- Łapiemy to w swoich statystykach, bo płacimy lekarzom od głowy.

Warto wiedzieć

Kiedy się (nie) płaci?

- Pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru świadczeniodawcy, lekarza, pielęgniarki i położnej nie częściej niż trzy razy w roku, w przypadku każdej kolejnej zmiany wnosi opłatę 80 zł.

- Nie płaci, jeśli decyzja jest spowodowana zmianą miejsca zamieszkania albo np. lekarz przestał tam pracować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska