Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porada prawna: Brat zmarł, a pozostawił po sobie długi. Czy rodzeństwo musi je spłacić?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
adw. Aleksandra Chołub, Izba Adwokacka w Toruniu
adw. Aleksandra Chołub, Izba Adwokacka w Toruniu Jacek Smarz
Mój brat zmarł w kwietniu 2016 roku. Był kawalerem. Miał samochód, który stał jakiś czas, bez opłaconego ubezpieczenia. W 2013 zezłomował go, ale zadłużenia nie spłacił . Co będzie z długiem? - pyta Czytelniczka.

[break]
Torunianka dodaje, że rodzice nie żyją. Na świecie zostało rodzeństwo zmarłego brata.

Odpowiada adwokat Aleksandra Chołub: - W pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz małżonek. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy, w częściach równych. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (to jest z chwilą śmierci spadkodawcy), jednak nie jest to nabycie definitywne z uwagi na możliwość odrzucenia spadku. Spadkobierca, który spadek odrzucił, nie odpowiada za długi spadkowe. Jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Nie odpowiada za długi spadkodawcy, ale też nie dziedziczy po nim majątku, jeśli taki jest. Oświadczenie o odrzuceniu spadku musi być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania czyli od momentu dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy albo od momentu dowiedzenia się o odrzuceniu spadku przez spadkobierców, którzy przed nim byli powołani do dziedziczenia. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Po odrzuceniu spadku przez rodzeństwo spadkodawcy, odrzucić spadek muszą ich zstępni.

Jeśli spadkobierca nie złoży w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku, będzie to jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Odpowiedzialność za długi spadkowe istnieje, ale ograniczona zostaje kwotowo - do wysokości wartości stanu czynnego spadku. Stan czynny spadku to wartość należących do majątku spadkowego aktywów. Ograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe powstanie jednak dopiero wówczas, gdy sporządzony zostanie spis inwentarza lub wykaz inwentarza. Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza może złożyć w sądzie albo przed notariuszem wykaz inwentarza. Wykaz inwentarza jest dokumentem prywatnym, sporządza go spadkobierca, złożenie wykazu nie wiąże się z żadnymi kosztami. Spadkobierca, który złożył wykaz inwentarza spłaca długi spadkowe zgodnie ze złożonym wykazem. Wykaz inwentarza ma charakter prywatnego wykazu majątku i długów spadkowych. Natomiast spis inwentarza sporządza komornik, na wniosek lub z urzędu, czynność ta ma charakter odpłatny. Skutek braku sporządzenia spisu czy wykazu inwentarza jest równoważny z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe. Należy też sprawdzić, czy długi spadkodawcy nie przedawniły się, wówczas będzie możliwość uniknięcia ich spłaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska