Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje filmowy dokument o Poli Negri dla „Porta Polonica”, w którym pojawi się jej rodzinne miasto

Małgorzata Chojnicka
Dorota Łańcucka pokazała ekipie telewizyjnej, gdzie stał dom Poli, bulwar noszący imię aktorki oraz stare kino
Dorota Łańcucka pokazała ekipie telewizyjnej, gdzie stał dom Poli, bulwar noszący imię aktorki oraz stare kino Małgorzata Chojnicka
W ubiegłym tygodniu zawitała do Lipna ekipa telewizyjna, przygotowująca materiał dla Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech. Dorota Łańcucka z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri opowiedziała zarówno o dzieciństwie wielkiej gwiazdy, jak i jej karierze. Pokazała zgromadzone pamiątki.

Lipno ma szczęście do sławnych ludzi, którzy się tu urodzili. Gwiazdą największego formatu jest oczywiście Pola Negri, która świetnie się wpisuje w modę na klimaty retro. Nie słabnie bowiem nostalgia za światem, unicestwionym przez wybuch drugiej wojny światowej. Wówczas kino było magią, a nie kalejdoskopem błyskawicznie zmieniających się obrazów, które mogą przyprawić jedynie o ból głowy.

Na świecie pamięć o Poli jest ciągle żywa, bo powraca przy różnych okazjach. Starsze pokolenie Niemców dobrze ją kojarzy. Nic dziwnego, wszak jej kariera właśnie tam nabrała wielkiego rozpędu, a współpraca z reżyserem Ernstem Lubitschem była przepustką do Hollywood. W przyszłym roku będziemy obchodzić 120. rocznicę urodzin Poli. To duże wyzwanie, nie tylko dla Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri.

W ubiegłym tygodniu gościła w Lipnie ekipa telewizyjna, która przygotowuje dokument dla Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech. Instytucja ta zajmuje się badaniem polskiego życia w Niemczech na przestrzeni wieków, jego dokumentowaniem i udostępnianiem na portalu internetowym "Porta Polonica". To także forum, które służy Polakom mieszkającym w Niemczech. Twórcą filmu dokumentalnego o Poli Negri jest Krzysztof Czajka z TVP3 Wrocław, który znalazł się w gronie tegorocznych laureatów Polsko – Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

- Pokazałam im miejsce, gdzie stał dom Poli, bulwar noszący jej imię oraz nasze stare kino – stwierdza Dorota Łańcucka, założycielka i pierwsza prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. – Duże zainteresowanie wzbudziły pamiątki związane z Polą, które można oglądać w izbie pamięci. Udało się je zgromadzić dzięki staraniom wielu osób. Oryginalne plakaty czy przedwojenne czasopisma zostały wyszperane na aukcjach internetowych.

Pięć lat temu podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej promował nas niemy film z Polą pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” . Z kolei pod koniec czerwca 2013 roku Ambasada RP w Lizbonie wydała pocztówkę, upamiętniającą pobyt Poli Negri w Estoril, podlizbońskiej miejscowości wypoczynkowej. Znalazła się na niej fotografia aktorki, pochodząca z lipnowskich zbiorów, notka biograficzna w pięciu językach oraz reprodukcja wypełnionej przez nią karty hotelowej.

- Dobrze, że się o niej pamięta, bo to nie tylko świetna aktorka, ale przede wszystkim wielka osobowość – podsumowuje Dorota Łańcucka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska