Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożary w budynkach groźne zwłaszcza po zmroku

Karol Piernicki
Grudziądzcy strażacy alarmują, że z roku na rok w okresie jesienno-zimowym rośnie liczba pożarów w budynkach mieszkalnych, które są bardzo groźne dla jego lokatorów
Grudziądzcy strażacy alarmują, że z roku na rok w okresie jesienno-zimowym rośnie liczba pożarów w budynkach mieszkalnych, które są bardzo groźne dla jego lokatorów Marcin Dutkowski
Z roku na rok w okresie jesienno-zimowym rośnie liczba pożarów w budynkach mieszkalnych - alarmują strażacy. Groźne zdarzenia mają także miejsce z występowaniem czadu.

Sezon grzewczy trwa. Od początku września straż pożarna kilkukrotnie wyjeżdżała do zdarzeń bezpośrednio z nim związanych. Najczęściej chodzi o ulatniający się tlenek węgla oraz pożar sadzy w kominach. W czterech ostatnich miesiącach ubiegłego roku wyjazdów do tego drugiego zdarzenia było dwanaście, a dziesięć razy więcej badano stężenie czadu.

- Poszkodowane zostały cztery osoby, ale na szczęście wszystkie niegroźnie - mówi mł. bryg. Piotr Kołtacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. - Groźniej bywało już w tym roku. Na jego początku przewieziono do szpitala lekko zatrute cztery osoby (dwoje dorosłych i dzieci) z budynku przy Drodze Pomorskiej. Z kolei dwa miesiące później doszło do niebezpiecznego pożaru sadzy w kominie w Rogóźnie. W czasie jego trwania konstrukcja komina pękła i pożar rozprzestrzenił się na krokwie. Na szczęście ogień szybko ugaszono, lecz straty wyniosły ponad pięć tysięcy złotych.

W obecnie trwającym nowym sezonie grzewczym jeszcze takich zdarzeń - na szczęście - nie odnotowano, ale strażacy wolą dmuchać na zimne. I cały czas alarmują, przypominając, że powstające w tym okresie pożary mogą być dla mieszkańców szczególnie niebezpieczne.

- Zwłaszcza gdy zapadają po zmroku lub w godzinach nocnych - uczula st. bryg. Leszek Głowacki, komendant miejski grudziądzkiej straży pożarnej. - Najczęstsze przyczyny tych pożarów to nieostrożne obchodzenie się z ogniem, niewłaściwe użytkowanie urządzeń i instalacji grzewczych, a także pozostawianie bez dozoru włączonych urządzeń, służących do ogrzewania pomieszczeń.

Przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych spoczywa na lokatorach, natomiast za stan techniczny budynku i instalacji odpowiadają właściciele lub zarządcy nieruchomości. Tym pierwszym nie wolno - bez zgody drugich - dokonywać jakichkolwiek zmian w instalacjach. Muszą oni za to udostępniać te instalacje specjalistycznym firmom, dokonującym badań i pomiarów.

- Jeszcze większym zagrożeniem od pożarów w budynkach jest mogący wydobywać się z przewodów kominowych, dymowych i spalinowych oraz z nieszczelnych palenisk i piecyków gaz - przypomina komendant Głowacki. - Najczęstszą przyczyną zatrucia nim jest nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz pewnych obowiązków, związanych z odpowiednim użytkowaniem instalacji elektrycznych i wentylacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska