Praca na emeryturze

Włodzimierz Szczepański
Ponad 7 tys. emerytów należących do oddziałów bydgoskiego ZUS i blisko 6 tys. w Toruniu otrzymało z zakładu pisma. Muszą do końca września zrezygnować z pracy lub emerytury.

Ponad 7 tys. emerytów należących do oddziałów bydgoskiego ZUS i blisko 6 tys. w Toruniu otrzymało z zakładu pisma. Muszą do końca września zrezygnować z pracy lub emerytury. 

<!** Image 2 align=none alt="Image 169834" sub="Doświadczenie starszych osób bywa bardzo cenne, ale na emeryturze rzadko mogą pracować zgodnie z kwalifikacjami / Fot. Thinkstock">- Dorabiam na stróżówce. Jestem cieciem, nie jest to praca, która spełnia moje aspiracje. Ale muszę zarobić parę groszy, aby wykupić leki. Dobrze, że mogę sobie czytać. Nadrabiam zaległości w lekturach. Chociaż swoją starość wyobrażałem sobie inaczej – opowiada ze smutkiem pan Henryk z bydgoskich Bartodziejów.

<!** reklama>

W ZUS-ie zapewniają, że pan Henryk dalej będzie mógł pracować.

- Wystarczy, aby pod koniec września zrezygnował z pracy i przyniósł nam świadectwo pracy. Następnego dnia może się znów zatrudnić - tłumaczy Alina Szałkowska z bydgoskiego oddziału ZUS.

Babcia do mopa

Jednak część pracujących obawia się, że powrót do firmy będzie dla nich niemożliwy. Tymczasem możliwości zarobkowania jest niewiele.

- Właśnie niedawno przyszła do mnie emerytka. Wyżaliła się, że jest zadłużona, nie ma za co żyć i musi dorobić. Chylę czoło przed tą osobą, że szuka wyjścia z trudnej sytuacji. I faktycznie jej świadczenia nie były zbyt wysokie. Jednak my obsługujemy osoby bezrobotne - tłumaczy Bożena Pszczółkowska-Rudnicka zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby emerytka mogła sprawdzić ogólnie dostępne oferty pracy na tablicy PUP-u. Częściej oferty skierowane do starszych osób znajdują się w biurach pośrednictwa pracy.

- Mieliśmy propozycje sprzątania. Chociaż nie w ostatnim czasie - mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z toruńskiego biura pośrednictwa pracy GP People.

Agnieszka Redgoszcz z bydgoskiego Time Work dodaje: - Mamy oferty sprzątania. Możemy zorganizować tak pracę, aby dana osoba obsługiwała 2-3 obiekty. Oczywiście, jeśli siły jej na to pozwolą.

Firmom nie opłaca się zatrudniać emerytów na etat. Nie wiąże się to z przywilejami podatkowymi. Trzeba też odprowadzać za nich składki. System nie jest wolny od patologii. Część osób przechodziła na wcześniejsze emerytury, aby czerpać pieniądze z dwóch źródeł. Nie mogli przekroczyć progów dochodowych, 70 proc. średniego wynagrodzenia. Inaczej takiej osobie ZUS mógł ograniczyć prawo do świadczeń, a nawet je odebrać. Te przepisy można ominąć. Chociażby przez samozatrudnienie, albo wystarczy z pracodawcą zawrzeć umowę o dzieło.

A gdzie rzecznik starszych?

Pani Maria z Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu miała odwagę wyjechać do Włoch.

- Opiekuję się starszą osobą. Jest wspaniale. Niesamowity kraj. Mieszkam niedaleko Ankony, pracuję legalnie i uczę się włoskiego - opowiada.

Pani Maria skończyła już 62-lata. - Przekroczyła już próg emerytalny i wysokość jej dochodów nas nie interesuje - tłumaczy rzecznik ZUS, Alina Szałkowska.

Większość pracujących seniorów ma małe szanse na przekroczenie średniego wynagrodzenia. Obawiają się również, że rząd pójdzie dalej ze zmianami i nie będzie można pracować na emeryturze. - Polska nie jest krajem dobrym dla osób starszych. Nie powinno być żadnych utrudnień w podejmowaniu pracy. Jak słyszę seniorzy zatrudniani są do sprzątania, czy też do stróżowania. To niewielki dochód do niskich świadczeń, które nawet uniemożliwiają zakup wszystkich leków. Seniorzy nie wyjdą na ulice protestować, tymczasem zmiany przepisów są dla nich niekorzystne. Chociażby obcięcie zasiłku pogrzebowego. Nie ma wsparcia dla uniwersytetów III wieku, czy też rzeczniczka prawa seniora. Jest rzecznik ofiar, dzieci, ale starszych już nie. A powinien, aby zadbać o tę grupę społeczną - twierdzi Ireneusz Frelichowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniora.

Warto wiedzieć

 

System emerytalny w Polsce: dzieli się na tzw. trzy filary: I filar - Fundusz Ubezpieczeń Społecznych obsługiwany przez ZUS, II filar - Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), III filar - np. Indywidualne Konto Emerytalne (w skrócie IKE). I i II filar są obowiązkowe, III filar jest dobrowolny. W I filarze emerytury finansowane są ze składek osób aktualnie pracujących. W II filarze wybiera się fundusz emerytalny, który inwestuje środki przekazywane co miesiąc przez ZUS ze składki na I filar emerytalny (19,52 proc.) w wysokości 7,3 proc. wynagrodzenia brutto na indywidualny rachunek. Wpłacane w II filarze składki są zwolnione z podatku dochodowego i w ograniczonym stopniu podlegają dziedziczeniu. III filar systemu ubezpieczeń społecznych obejmuje pracownicze programy emerytalne oraz indywidualne konta emerytalne.

 

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie