Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca na rzecz lokalnej społeczności wymaga zaangażowania [Wywiad]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Halina Sztypka, przewodnicząca Rady Gminy w Wielgiem, już czwartą kadencję sprawuje tę funkcję. Uważa, że to za sprawą dobrego kontaktu ze społeczeństwem i podążania za nieustannymi zmianami. Na pierwszym miejscu stawia szczerość.

W czym tkwi sekret tak długiego stażu w samorządzie?
Mój sekret to nieustająca praca na rzecz środowiska. Serdeczny i przyjazny, a przede wszystkim rzeczywisty kontakt ze społeczeństwem. Rozumienie potrzeb społecznych i indywidualnych, podążanie za zmianami, kreatywność, uczciwość w stosunku do mieszkańców gminy, których przyjmuję na dyżurach od 20 lat. Wszyscy ludzie są dla mnie równi i wszystkich traktuję jednakowo. Do tego dochodzą jeszcze samorealizacja i rozwój osobisty, ciągłe spotkania, narady, szkolenia i dyskusje. Najważniejsza jest jednak ciągła troska o rozwój gminy.
Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w najbliższym czasie?
Staramy się zawsze mierzyć siły na zamiary i dzięki temu udaje się nam realizować wiele inwestycji. Nie można stać w miejscu i trzeba dbać o systematyczny rozwój gminy. Zaplanowaliśmy budowę boiska sportowego w Teodorowie wraz z zapleczem dla zawodników i sędziów oraz trybunami dla kibiców. Zostanie wyremontowana Szkoła Podstawowa w Czarnem i rozbudowane przedszkole w Wielgiem. Systematycznie będą modernizowane drogi gminne, a mieszkańcy Nowej Wsi zyskają świetlicę wiejską z prawdziwego zdarzenia. Ponadto będziemy kontynuować rewitalizację parku w Wielgiem. To tylko niektóre z zamierzeń, które przed sobą postawiliśmy.
Jakie gmina podejmuje działania z myślą o najmłodszych mieszkańcach?
Najmłodsi to przecież nasza przyszłość i o ich rozwój dbamy szczególnie. Głównie zadania podejmuje Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie, stwarzając im możliwość rozwijania zainteresowań i pasji. Co ważne, wszystkie zajęcia są bezpłatne. Nie brakuje imprez sportowych, terenowych i okolicznościowych. Działają kluby sportowe - Wicher i Mustang. Każdy zainteresowany, od małego do wieku gimnazjalnego, może wybrać coś, co go zainteresuje. Również szkoły mają bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Stawiamy na rozwój osobowości najmłodszych, bo to fundament ich dorosłego życia. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszonego przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w Warszawie. Zgłosiliśmy tam projekt „Bajka na dobry początek”, który przygotowaliśmy z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i ich rodzicach. Będzie przede wszystkim wspólne czytanie bajek i rysowanie bajkowych postaci. Maluchy poznają instrumenty muzyczne, wysłuchają koncertów muzyki klasycznej, wezmą udział w spotkaniu autorskim i obejrzą spektakl teatralny.Półroczny projekt zakończy festyn rodzinny. W tej chwili pozostaje nam mocno trzymać kciuki, aby został on pozytywnie oceniony.
A co dla seniorów?
W naszej gminie od lat działa Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a niedawno powstał Oddział Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Skupia on ponad 40 studentów i wciąż zapisują się kolejne osoby. Ludzie starsi korzystają z różnych form kultury i rozrywki. Jeżdżą na wycieczki, do teatru, biorą udział w spotkaniach integracyjnych. Dzięki wykładom poszerzają swoją wiedzę oraz mają okazję do wymiany spostrzeżeń. To ważne, że mają możliwość wyjścia z domu i spędzania czasu ze swoimi rówieśnikami. Nie można ograniczać się tylko do roli babci czy dziadka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska