MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna i work-life balance dla nauczycieli? Nie wszystkie nowe przepisy obejmą pedagogów. Kiedy nauczyciela obowiązuje Kodeks pracy?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zmiany w Kodeksie pracy i work-life balance dotyczą nauczycieli, ale z jednym wyjątkiem. Czy praca zdalna będzie możliwa dla pedagogów?
Zmiany w Kodeksie pracy i work-life balance dotyczą nauczycieli, ale z jednym wyjątkiem. Czy praca zdalna będzie możliwa dla pedagogów? 123rf.com
Zmiany w Kodeksie pracy obowiązujące od 7 kwietnia tylko częściowo dotyczą nauczycieli w szkołach. Dlaczego? Karta nauczyciela jest dla większości pedagogów ważniejszym dokumentem niż Kodeks pracy. Jednak Karta nauczyciela nie obejmuje niektórych kwestii związanych z pracą nauczycieli. Dlatego nauczyciela obowiązują także wybrane przepisy Kodeksu pracy. Czy wśród nich będą nowe przepisy work-life balance, w tym m.in. praca zdalna? Nie wszystkie przepisy wpisują się w charakter pracy nauczycieli. Wyjaśniamy.

Spis treści

Karta nauczyciela czy Kodeks pracy? Te przepisy obowiązują nauczycieli

Prawa i obowiązki nauczycieli oraz zasady ich zatrudniania zależą od typu placówki. W szkołach i przedszkolach publicznych, czyli prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub organy administracji rządowej, nauczyciele podlegają przepisom z Karty nauczyciela.

Karta nauczyciela nie reguluje jednak wszystkich sytuacji np. kwestii odpowiedzialności porządkowej. Dlatego we wszelkich kwestiach niepodjętych w Karcie nauczyciela pedagodzy podlegają Kodeksowi Pracy.

Natomiast w placówkach niepublicznych stosuje się tylko wybrane przepisy Karty Nauczyciela, w zależności od wymiaru zatrudniania danego pedagoga. Poza wybranymi przepisami Karty Nauczyciela stosuje się wobec nauczycieli w tych placówkach Kodeks pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy nie dla wszystkich

Na skutek zmian w Kodeksie pracy, które w szczególności obejmują rodziców, ponieważ ich celem jest zwiększenie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, nauczyciele mogą się zastanawiać, czy przepisy dotyczą także ich.

Nowe przepisy Kodeksu pracy obejmują nauczycieli wtedy, gdy nie są odrębnie uregulowane w Karcie Nauczyciela. A ten dokument nie podejmuje kwestii zasiłku macierzyńskiego, czy urlopu opiekuńczego. Dlatego w kwestii nowelizacji Kodeksu pracy w 2023 roku nauczyciele zyskują prawie wszystkie nowe uprawnienia dla rodziców. Oto one:

  • zwiększenie do 5 dni opieki na dziecko (zamiast dotychczasowych 2 dni urlopu opiekuńczego),
  • wydłużeniu urlopu rodzicielskiego,
  • zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego.
Ojciec będzie miał przynajmniej 2 miesiące urlopu rodzicielskiego na wyłączność. Zmiany związane są z wejściem w życie nowych przepisów tzw. work-life balance

Urlop rodzicielski 2023. Co się zmieni po wejściu w życie no...

Praca zdalna nie dla wszystkich

Okazuje się, że w związku ze specyfiką pracy nauczyciela, jedna ze zmian w Kodeksie pracy 2023 nie dotyczy jednak tej grupy zawodowej. Chodzi o możliwość złożenia wniosku o elastyczną organizację pracy.

Czas pracy nauczyciela określa bowiem Art. 42. Karty nauczyciela. Mówi ona m.in. o wysokości pensum, czyli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczyciela na poszczególnym stanowisku.

Z możliwości pracy zdalnej na własny wniosek będą mogli skorzystać nieliczni nauczyciele. W sytuacjach, kiedy np. będą w ciąży lub wychowują dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dyrektor będzie mógł narzucić pracę zdalną, gdy:

  • będzie panował stan nadzwyczajny, stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu,
  • zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna i work-life balance dla nauczycieli? Nie wszystkie nowe przepisy obejmą pedagogów. Kiedy nauczyciela obowiązuje Kodeks pracy? - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska