Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera w Kinie Camerimage. Widzowie zobaczą film "W pogoni za marzeniem"

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Dokument opowiadający o losach Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, uczelni której tradycje kontynuuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, pokazany zostanie w środę, 21 grudnia w Kinie Camerimage. To wyjątkowa produkcja zrealizowana przez Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w ramach programu "Niepodległa".

Jak dbać o choinkę, aby długo utrzymała świeżość?

     

od 16 lat

Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie był najważniejszą instytucją polskiej kultury i nauki na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Jaka jest jego historia?

W 1919 roku wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w Wilnie powołano do życia Uniwersytet Stefana Batorego, który miał kontynuować tradycje uczelni założonej w 1579 przez króla Stefana Batorego. Na osobiste polecenie Józefa Piłsudskiego organizacji uczelni podjął się Ludwik Kolankowski. W Wilnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego działało wiele organizacji naukowych i kulturalnych, bujnie kwitło życie polityczne, jednak to właśnie uniwersytet i zgromadzeni wokół niego ludzie wpływali w bardzo dużym stopniu na intelektualne oblicze miasta. W okresie II Rzeczypospolitej USB był jedną z zaledwie pięciu uczelni publicznych – obok Uniwersytetu Jana Kazimierza, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Poznańskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W murach wileńskiej uczelni studiowali m.in. Czesław Miłosz, rotmistrz Witold Pilecki, Józef Mackiewicz czy Antoni Gołubiew.

Polecamy

Z Wilna do Torunia

Film zrealizowany przez ECFC oparty został na archiwalnych materiałach filmowych pozostających w zasobach Filmoteki Narodowej oraz dokumentach i zbiorach fotograficznych znajdujących się w Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spuścizna wileńskiej uczelni po wojnie trafiła do Torunia, miasta, w którym wileńscy naukowcy wzięli aktywny udział we współtworzeniu nowej polskiej uczelni. Misji powołania od podstaw do życia nowego uniwersytetu po raz drugi w swoim życiu podjął się wówczas Ludwik Kolankowski – pierwszy Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród najwybitniejszych wileńskich profesorów, którzy swoją naukową drogę kontynuowali w Toruniu, znaleźli się między innymi: Władysław Dziewulski, Tadeusz Czeżowski, Jan Prüffer, Henryk Elzenberg, Tymon Niesiołowski, Konrad Górski, Jerzy Remer, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny i wielu innych. Do dziś UMK traktuje się jako spadkobiercę i kontynuatora tradycji USB. W 2019 roku właśnie na toruńskiej uczelni świętowano 100-lecie Uniwersytetu Stefana Batorego.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Film zrealizowano w ramach programu „Niepodległa”, którego celem jest wsparcie inicjatyw związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Specjalny pokaz w Kinie Camerimage przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędzie się w 21 grudnia o godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska